PASMI w sprawie dyskusji o likwidacji sprzedaży pozaaptecznej

Udostępnij:
Polski Związek Producentów Leków Bez Recepty zwraca uwagę na znaczenie rynku leków bez recepty przede wszystkim dla pacjentów zamieszkujących tereny poza aglomeracjami miejskimi.
Zdaniem PASMI likwidacja sprzedaży pozaaptecznej uderzy przede wszystkim w prawa pacjentów do dostępności skutecznego i bezpiecznego leczenia najprostszych objawów takich, jak ból, gorączka czy przeziębienie. „Dostępność dopuszczonych do sprzedaży leków bez recepty w sieci ogólnohandlowej, czy na stacjach benzynowych bardzo często stanowi dla pacjentów jedyną możliwość dostępu do leku w przypadku nagłej i doraźnej potrzeby”.

– W sprzedaży pozaaptecznej dopuszczone są tylko nieliczne substancje prawnie zakwalifikowane jako bezpieczne do samodzielnego użycia przez pacjenta. Pacjent może sobie pomóc i kupić lek bez względu na porę dnia, czy nocy bez dodatkowej opłaty za wydanie leku – powiedziała Ewa Jankowska, prezes PASMI.

Zdaniem PASMI mitem jest, że Polacy nadużywają leki bez recepty, szczególnie przeciwbólowe.
„W Polsce, według badań przeprowadzonych przez firmę Sequence wśród lekarzy POZ, w tym pediatrów i ginekologów wynika, że ponad 63 proc. z nich nigdy nie odnotowało tego zjawiska. Natomiast lekarze, którzy w swojej praktyce lekarskiej dostrzegają ten problem stwierdzają, że dotyczy on jedynie 1-2 proc. ich pacjentów”.

– Nadużywanie i niewłaściwe stosowanie leków OTC trzeba analizować i minimalizować, ale nie demonizować i to często właśnie w kontekście dystrybucji pozaaptecznej. Działania powinny być podejmowane w oparciu o obiektywne dane, a nie pod wypływem emocji i subiektywnej oceny sytuacji jednej ze stron. Bardziej konstruktywny byłby powrót do dyskusji o utworzeniu Centrum Informacji Medycznej (CIM), jako instytucji, która zbierałaby i przekazywała informacje o rynku leków w Polsce na potrzeby wszystkich zainteresowanych podmiotów – dodała Ewa Jankowska,
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.