123RF

Pani lekarz?

Udostępnij:

Ustawa z 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty przewiduje jedynie męskie formy nazw tych zawodów – jeden z posłów spytał ministra zdrowia, czy to się zmieni.

  • Poseł Franciszek Sterczewski w interpelacji spytał, czy resort zdrowia zamierza wprowadzić do przepisów żeńską wersję tytułu zawodowego lekarzy
  • W odpowiedzi wiceminister Marek Kos poinformował, że aby umożliwić używanie takiego określenia, potrzebna byłaby nowelizacja ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty oraz rozporządzenia ministra nauki i szkolnictwa wyższego
  • Nie ma planów, by zmienić obowiązujące przepisy

– Najwyższy czas, aby przepisy prawa nadążyły za zmianami społecznymi i zaczęły stosować język, który będzie rozpoznawał kobiety. Konieczne są między innymi zmiany dotyczące przyznawanych tytułów zawodowych, by była możliwość zastosowania feminatywów – zaczął interpelację do ministra zdrowia poseł Franciszek Sterczewski z Koalicji Obywatelskiej, przytaczając dane z przeszłości.

– Pierwsza Polka ukończyła medycynę w 1877 r. Pierwsze trzy studentki dostały się na ten kierunek na polskim uniwersytecie w roku akademickim 1894/1895. Po latach mierzenia się z dyskryminacją i seksizmem – nadal obecnym w środowisku lekarskim – proporcje są inne. W 2020 r. w Polsce było ok. 150 tys. osób wykonujących zawód lekarski, wśród których niecałe 90 tys. (czyli około 60 proc.) stanowiły kobiety – wyliczył Sterczewski.

Mimo to oficjalnie lekarkami nie można ich nazywać.

Ustawa z 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty przewiduje jedynie męskie formy nazw tych zawodów.

– Należy stworzyć przepisy, które będą uwzględniać feminizację zawodu lekarza poprzez stosowanie żeńskich odmian tytułów zawodowych – stwierdził poseł.

W odpowiedzi na interpelację Franciszka Sterczewskiego resort wyjaśnił, że stosowanie w ustawie o zawodach lekarza i lekarza dentysty tytułu zawodowego lekarz i lekarz dentysta wynika z zapisów rozporządzenia ministra nauki i szkolnictwa wyższego z 27 września 2018 r., a absolwentom jednolitych studiów magisterskich nadaje się tytuły zawodowe równorzędne tytułom magistra i magistra inżyniera:

  • lekarz – po uzyskaniu efektów uczenia się określonych dla studiów na kierunku lekarskim,
  • lekarz dentysta – po uzyskaniu efektów uczenia się określonych dla studiów na kierunku lekarsko-dentystycznym.

– Aby wprowadzić zmiany w ustawie o zawodach lekarza i lekarza dentysty w omawianej kwestii, wcześniej należałoby dokonać zmiany przepisów ministra nauki i szkolnictwa wyższego w zakresie tytułów zawodowych. Nowelizacja ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty w takim kierunku nie jest planowana. Nie zajmujemy się tą sprawą, a do resortu nie zgłosili się żadni przedstawiciele środowiska lekarskiego w celu wprowadzenia do obowiązujących aktów prawnych zmian tytułu zawodowego lekarz i lekarz dentysta – poinformował wiceminister Marek Kos.

Więcej w odpowiedzi na interpelację.



Przeczytaj także: „Czy feminatywy są zdrowe?”, „A może wprowadzić do obiegu prawnego termin lekarka?”„Moja żona jest psychologiem”.

Menedzer Zdrowia twitter

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.