Personel medyczny ma obowiązek udzielenia pomocy ofiarom przestępstw

Udostępnij:
Ministerstwo Zdrowia informuje, że osoba wykonująca zawód medyczny, która podejrzewa, że jej pacjent może być ofiarą przemocy seksualnej lub przemocy w rodzinie, ma nie tylko obowiązek udzielenia pomocy medycznej, lecz także podjęcia innych działań na rzecz tego pacjenta – czytamy w komunikacie MZ.
Osoba wykonująca zawód medyczny ma obowiązek powiadomienia prokuratury lub policji, gdy istnieje podejrzenie doświadczenia u pacjenta przemocy seksualnej. Personel medyczny badając ofiarę gwałtu ma dołożyć wszelkich starań, by pomóc takiemu pacjentowi, starać się nie pogłębiać jego traumy, ale też zadbać o zabezpieczenie śladów, tak by umożliwić organom ścigania wykrycie sprawcy.
W przypadku podejrzenia, że pacjent (osoba dorosła lub dziecko) jest ofiarą przemocy w rodzinie – lekarze, pielęgniarki, położne i ratownicy medyczni mają obowiązek działać zgodnie z procedurą „Niebieskiej Karty” – informuje MZ - Podejmowanie takich działań na rzecz pokrzywdzonych pacjentów pomaga chronić ich zdrowie i życie.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.