Pierwszy w Polsce robot da Vinci pracuje we Wrocławiu

Udostępnij:
Zespół chirurgów z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego Ośrodka Badawczo-Rozwojowego we Wrocławiu, pod kierownictwem prof. Wojciecha Witkiewicza, przeprowadził pierwszą operację przy wsparciu robota chirurgicznego da Vinci.
Wykorzystując robota da Vinci chirurg uzyskuje trójwymiarowy obraz operowanej okolicy w dziesięciokrotnym powiększeniu, w naturalnych barwach, przez co ma możliwość bardzo precyzyjnego preparowania tkanek bez zbędnego kaleczenia otaczających struktur. Sterowanie narzędziami odbywa się poprzez specjalne przekładnie, które całkowicie eliminują nawet najmniejsze drżenie rąk chirurga.

– Robot da Vinci jest pierwszym tej klasy urządzeniem, z którego będą mogli korzystać polscy chirurdzy i szkolić się na nim. Celowi temu będzie również służyło nowopowstałe Polskie Towarzystwo Chirurgii Robotowej oraz w przyszłości centrum szkolenia w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym we Wrocławiu Ośrodku Badawczo-Rozwojowym – tłumaczy prof. Wojciech Witkiewicz, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu.

Polscy pacjenci długo czekali na to, co w wielu krajach świata od dawna jest standardem. Na świecie pracuje 1662 robotów: w Stanach Zjednoczonych – 1228, w Europie 292 (m.in. we Włoszech – 50, w Niemczech – 43, we Francji – 39, w Hiszpanii – 22 w Szwecji – 13, w Czechach – 9, w Rumunii – 8).

– Starania o pozyskanie robota da Vinci trwał około dwóch lat. Krokiem milowym był 64. Międzynarodowy Kongres Towarzystwa Chirurgów Polskich we Wrocławiu, na którym został zaprezentowany chirurgom z całego kraju najnowszy typ tego urządzenia – mówi prof. Wojciech Witkiewicz.

Robot da Vinci pozwala m.in. na przeprowadzaie zabiegów małoinwazyjnych w chorobach nowotworowych takich jak: nowotwór odbytnicy, jelita grubego, prostaty, macicy z przydatkami, nerek.

Zastosowanie robota da Vinci zrewolucjonizowało współczesne zabiegi z dziedziny chirurgii ogólnej, urologii, ginekologii oraz kardiochirurgii. Robot od lat z powodzeniem stosowany jest m.in. w diagnostyce i terapii chorób prostaty oraz w zabiegach histerektomii. Poprawa wyników klinicznych pacjentów wiąże się także z zastosowaniem robotyki w dziedzinie kardiochirurgii, w tym m.in. w zakresie zabiegów naprawy zastawki mitralnej czy operacjach by-pass’ów.

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym we Wrocławiu, Ośrodku Badawczo-Rozwojowym robot będzie wykorzystywany na oddziałach chirurgii ogólnej, naczyniowej i onkologicznej, a także urologii, ginekologii i kardiochirurgii.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.