Podczas posiedzenia sejmowej Komisji Zdrowia o wzroście nakładów

Udostępnij:
W środę (8 listopada) w trakcie posiedzenia sejmowej Komisji Zdrowia ma odbyć się pierwsze czytanie rządowego projektu przewidującego stopniowy wzrost nakładów na ochronę zdrowia do 6 procent PKB w 2025 roku.
Projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej zakłada, że w 2018 roku na ochronę zdrowia będzie przeznaczone 4,67 proc. PKB, a rok później 4,86 proc. Nakłady na ten cel będą wzrastać w kolejnych latach. W 2020 roku ma to być 5,03 proc, w 2021 r. - 5,22 proc., w 2022 r. 5,41 proc., w 2023 r. - 5,6 proc., a w 2024 - 5,8 proc. Docelowy poziom finansowania, czyli 6 proc. PKB, ma być osiągnięty w 2025 r.

Wzrost nakładów na ochronę zdrowia w pierwszej kolejności ma być przeznaczany na finansowanie (w formie dotacji dla Narodowego Funduszu Zdrowia) świadczeń opieki zdrowotnej. Wykaz tych świadczeń na każdy rok będzie określał minister zdrowia, który ma przy tym kierować się takimi przesłankami jak: konieczność zapewnienia dostępności określonych świadczeń, rodzaj świadczeń z uwzględnieniem obowiązku zapewnienia szczególnej opieki zdrowotnej dzieciom, kobietom w ciąży, osobom niepełnosprawnym i osobom w podeszłym wieku. Ma także uwzględniać wnioski płynące z mapy potrzeb zdrowotnych.

- Bez dodatkowych środków nie da się powstrzymać negatywnych trendów i pogorszenia dostępu do świadczeń zdrowotnych, czyli wzrostu liczby kolejek i czasu oczekiwania na świadczenia. Zauważenia wymaga ponadto, iż konkurencyjna wysokość wynagrodzeń w innych krajach Unii Europejskiej prowadzi do odpływu pracowników medycznych, głównie lekarzy i pielęgniarek, co ma również przełożenie na dostępność do świadczeń. Szacunki wskazują, że przy dzisiejszej zawartości tak zwanego koszyka świadczeń gwarantowanych i obecnej demografii brakuje co najmniej około 30 mld zł rocznie - czytamy w uzasadnieniu projektu.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.