Polska Federacja Szpitali przygotowuje mega-grupę zakupową

Udostępnij:
Do Polskiej Federacji Szpitali zgłosiło się już 70 chętnych do założenia grupy zakupowej. Jej członkowie mają wspólnie negocjować ceny dostaw szpitali, zbijając cenę. –Do końca roku będzie nas setka, a w ciągu kilku lat aż 80 proc. polskich szpitali. Wspólnie możemy oszczędzić nawet 8 miliardów złotych – zapowiada PFSz.
– Na tym etapie uczestnicy grupy zakupowej, szpitale zarówno publiczne, jak i prywatne, nie muszą być członkami PFSz. Zgłosiło się do nas już 70 chętnych. W perspektywie najbliższych lat chcemy zrzeszać nawet 80 proc. z 760 szpitali w Polsce – mówił „Pulsowi Biznesu” Jarosław J. Fedorowski, prezes PFSz i gubernator Europejskiej Federacji Szpitali HOPE.

Idea jest prosta – jak najtaniej kupić, aby potem jak najmniejszym kosztem zużyć w trakcie wykonywania usług czy produkcji lub z odpowiednim zyskiem sprzedać. Klient mający potrzeby o niskiej wartości nie ma jednak na tyle silnej pozycji przetargowej, aby uzyskać takie ceny zakupu jak duży podmiot. Właściciele podobnych jednostek handlowych lub usługowych coraz częściej decydują się na działanie w grupach zakupowych, aby zwiększyć siłę negocjacyjną i przetargową. Podobnie jest ze szpitalami.

– W ciągu dwóch miesięcy wybierzemy operatora. Korzystając z efektu skali będzie on w stanie wygenerować i pobrać swoją marżę nie obciążając szpitali – mówi Fedorowski.

Działalność grup zakupowych najbardziej rozpowszechniona jest w Stanach Zjednoczonych, gdzie zazwyczaj zewnętrzne podmioty organizują grupy zakupowe z wielu branż. W Europie ten rynek jest umiarkowanie rozwinięty, ale ma wysoką dynamikę wzrostu. Przoduje Wielka Brytania, jednak tego typu inicjatywy są coraz powszechniejsze szczególnie we Francji, Belgii, Niemczech i Hiszpanii.

Szacowane obniżenie kosztów na rynku polskim, który jeszcze nie stosował takich rozwiązań, wynosi od 10 do 50 proc. w zależności od asortymentu. Wydatki w polskich szpitalach są szacowane na ponad 45 mld zł w roku 2011, a więc realne jest uzyskanie oszczędności od 4,5 do 7–8 mld zł (na podstawie danych porównawczych z rynkiem amerykańskim).
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.