Polska ciągle bez refundacji leków na raka skóry

Udostępnij:
Nowoczesne leki hamujące szlak sygnałowy hedgehog, które stosuje się w przypadku zaawansowanego raka skóry – nie są obecnie objęte refundacją w Polsce.
Rak podstawnokomórkowy skóry to najczęstszy nowotwór złośliwy skóry. Według Skin Cancer Foundation w USA corocznie 800 tys. ludzi zapada na tę chorobę. Zapadalność rośnie z wiekiem. Jest większa u ludzi rasy białej. Dotyczy osób narażonych na nadmierne promieniowanie UVB.

Ten rodzaj raka charakteryzuje się niskim stopniem złośliwości, powolnym wzrostem i bardzo rzadko daje przeżuty. Rośnie powoli nie dając objawów klinicznych. Często nacieka sąsiednie tkanki.

Zmiany nowotworowe zlokalizowane są najczęściej w miejscach eksponowanych na słońce, głównie na czole, wargach, nosie, policzkach, szyi, a także udach, ramionach czy okolicach krocza. Śmiertelność w przypadku raka podstawnokomórkowego skóry wynosi 3 procent – zazwyczaj przyczyną zgonu jest naciekanie nowotworu na tkanki oczodołów i zatok – informuje agencja informacyjna Newseria

W przypadku zaawansowanego lub dającego przerzuty raka szansą dla chorych jest terapia celowana. Stosuje się w niej leki hamujące tzw. szlak sygnałowy hedgehog. Szlak uczestniczy w procesie wzrostu i rozwoju organizmu w początkowych stadiach życia. U osób dorosłych pozostaje w stanie nieaktywnym, może się uaktywnić na skutek mutacji genetycznej. Prowadzi to do intensywnego podziału komórek i powstawania guza nowotworowego. Nowoczesne terapie hamują elementy szlaku sygnałowego i dają szansę chorym.

– Wskazania medyczne do zastosowania inhibitorów szlaku hedgehog są dostępne, natomiast zupełnie inną sytuacją jest dostępność w ramach systemu opieki zdrowotnej. Ideą dla leczenia naszych pacjentów byłoby, żeby wskazania medyczne były tożsame ze wskazaniami refundacyjnymi dotyczącymi poszczególnych terapii. Natomiast są to terapie nowoczesne i zwykle są one drogie – mówił agencji informacyjnej Newseria profesor Witold Owczarek, dermatolog.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.