123RF

Polski Ład doprowadzi do paraliżu anestezjologii i intensywnej terapii – twierdzą związkowcy

Udostępnij:
Wprowadzenie zaproponowanych w Polskim Ładzie zmian podatkowych spowoduje drastyczny spadek wynagrodzeń polskich anestezjologów. A to może skutkować odchodzeniem specjalistów z zawodu i paraliżem oddziałów anestezjologii i intensywnej terapii, SOR-ów oraz specjalistycznych zespołów ratownictwa medycznego – czytamy w opinii ZZA.
Zarząd główny Związku Zawodowego Anestezjologów negatywnie zaopiniował propozycje zmian podatkowych, w wyniku których zdaniem związkowców nastąpi drastyczny spadek wynagrodzeń polskich anestezjologów.

Wprowadzenie zaproponowanych w Polskim Ładzie zmian podatkowych spowoduje drastyczny kryzys kadrowy związany ze zmniejszeniem aktywności zawodowej lekarzy anestezjologów, co może skutkować ograniczeniem lub nawet paraliżem w funkcjonowaniu oddziałów anestezjologii i intensywnej terapii, szpitalnych oddziałów ratunkowych oraz specjalistycznych zespołów ratownictwa medycznego.

Zdecydowana większość anestezjologów wykonuje swoją pracę w polskich szpitalach na podstawie umów cywilnoprawnych, które umożliwiają wykonywanie pracy w większym wymiarze czasowym miesięcznie niż w przypadku umów o pracę, a także wprowadza możliwość wykonywania pracy przez lekarzy anestezjologów, którzy nabyli prawa emerytalne.

Jak wylicza ZZA, wprowadzenie planowanych w Polskim Ładzie zmian podatkowych spowoduje wystąpienie następujących efektów:
• masowe rezygnacje anestezjologów z wykonywania pracy w ramach umów cywilnoprawnych na rzecz umów o pracę, co znacznie zwiększy koszty polskich szpitali oraz ograniczy możliwość wykonywania pracy anestezjologów w godzinach nadliczbowych,
• ograniczenie zatrudnienia bądź wręcz rezygnację z pracy wielu lekarzy anestezjologów, którzy nabyli prawa emerytalne, spowodowane drastycznym spadkiem realnych wynagrodzeń,
• zwiększona presja lekarzy anestezjologów wywierana na dyrektorów szpitali w celu utrzymania dotychczasowego realnego poziomu wynagrodzeń, co będzie skutkowało znaczącym wzrostem kosztów płac w polskich szpitalach,
• zwiększona emigracja polskich anestezjologów do krajów, w których poziom wynagrodzeń jest zdecydowanie wyższy i w których występuje stabilny system podatkowy.

Konsekwencją tych wszystkich zmian będzie zmniejszenie dostępności pacjentów do leczenia w oddziałach anestezjologii i intensywnej terapii oraz szpitalnych oddziałach ratunkowych, co w sposób oczywisty wpłynie – zwłaszcza w trakcie pandemii – na zmniejszenie bezpieczeństwa zdrowotnego państwa i narazi na utratę życia i zdrowia wielu obywateli.

ZZA ponadto uważa, że proponowane rozwiązania podatkowe są sprzeczne z zapowiedziami zwiększania wynagrodzeń personelu medycznego, które zostały zaprezentowane przez rząd w Krajowym Planie Odbudowy w kwietniu bieżącego roku.

Przeczytaj także: „Polski Ład – część zdrowotna”.

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.