Ponad 2,5 miliarda e-recept
Tagi: | e-recepta, CeZ, Centrum e-Zdrowie |
8 stycznia minęło 5 lat od wprowadzenia w Polsce obowiązku wystawiania recept w postaci elektronicznej. Pracownicy zdrowia wystawili już ponad 2,3 miliarda e-recept, w tym aż 521 milionów w ciągu ostatnich 12 miesięcy!
W 2024 roku Centrum e-Zdrowia wprowadziło na Internetowym Koncie Pacjenta archiwum e-recept i e-skierowań. Archiwum umożliwia porządkowanie recept, bez utraty historii leczenia. Teraz łatwiej jest znaleźć aktywne (gotowe do realizacji) e-recepty i e-skierowania.
W dwóch kolejnych etapach (1 marca i 1 sierpnia) CeZ wprowadził system, który automatycznie oblicza, ile leków na receptę roczną może wydać farmaceuta jednorazowo. Zmianie uległ również sposób opisywania dawkowania przez osobę wystawiającą e-receptę. Dzięki temu pacjenci otrzymali dodatkowe informacje na e-recepcie, takie jak okres stosowania leku oraz szczegółowe wytyczne dotyczące jego przyjmowania. Zmiana nie dotyczy: leków recepturowych, leków pochodzących z importu docelowego, produktów o złożonych strukturach opakowania (np. inhalator i lekarstwo razem).
Od 1 stycznia 2025 roku system weryfikuje poprawność naniesienia na receptę informacji o uprawnieniach do bezpłatnych leków w przypadku:
- pacjentów powyżej 65. roku życia,
- pacjentów do 18. roku życia,
- kobiet w ciąży.
CeZ wspiera przy tym dostawców systemów gabinetowych, podobnie jak przy wdrażaniu rozliczeń recepty rocznej. Jeśli zatem e-recepta nie jest wystawiona prawidłowo, wystawiający widzi ostrzeżenie, ale recepta nie jest blokowana.