iStock

Potrzebna minimalna stawka dzienna za żywienie szpitalne

Udostępnij:
Federacja Przedsiębiorców Polskich ocenia, że inicjatywa Ministerstwa Zdrowia, które przekazało do konsultacji społecznych projekt rozporządzenia w sprawie określenia wymagań obowiązujących przy prowadzeniu żywienia w szpitalach, jest krokiem w dobrym kierunku.
Jednocześnie FPP zauważa, że aby rozporządzenie mogło się stać czynnikiem sprawczym ważnych zmian i rozwiązania problemów, powinno zawierać uregulowanie tak istotnej kwestii jak określenie stawki żywieniowej na pacjenta, która będzie podlegała corocznej waloryzacji o wskaźnik inflacji. Szczególnie w sytuacji, kiedy polskie ustawodawstwo określa dzienną stawkę żywieniową w wojsku, a także w więziennictwie. Dlaczego więc nie określa jej w szpitalnictwie? W rezultacie najbardziej poszkodowani są pacjenci, którzy nie mają zagwarantowanych standardów w zakresie żywienia.

Żywienie szpitalne od lat jest tematem dyskusji i debat, ale do tej pory pozostaje nieuregulowane, a to stwarza konkretne problemy zarówno dla zarządów szpitali, jak i przedsiębiorstw działających w tym sektorze.

– Najistotniejsze byłoby doprecyzowanie źródeł finansowania żywienia w szpitalach. Uzasadnienie do projektowanego rozporządzenia mówi o tym, że postulowana zmiana wpłynie korzystnie nie tylko na standard organizacyjny jednostki, ale także skuteczność procesu leczniczego i dalsze zdrowienie pacjentów. Czy osiągniecie tego celu nie byłoby łatwiejsze, gdyby żywienie szpitalne zostało wpisane do katalogu świadczeń zdrowotnych NFZ? Pozostając przy kwestiach finansowych, należałoby również zapytać, czy przedstawiając projekt podniesienia standardu żywienia w szpitalach, ustawodawca przeznaczył dodatkowe środki finansowe na ten cel? Byłby to naturalny krok, zwłaszcza w warunkach narastającej presji inflacyjnej. Niestety, w uzasadnieniu omawianego projektu rozporządzenia czytamy, że nie będzie ono miało wpływu na budżet państwa i budżety jednostek samorządu terytorialnego. Tak więc szpitale nie będą mogły liczyć na dodatkowe finansowanie. Podsumowując, mamy do czynienia z bardzo ważną inicjatywą w obszarze żywienia w szpitalach, która daje nadzieję na zmiany i na wymierne korzyści dla pacjentów będących w procesie terapeutycznym. Jednak wydaje się, że aby omawiany projekt rozporządzenia przyniósł realną zmianę polegającą na zdecydowanym podniesieniu standardu żywienia szpitalnego, powinien zostać uzupełniony o rozwiązania kwestii finansowych – komentuje Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich.

Przeczytaj także: „Szpitalne jedzenie – konieczne uregulowanie kwestii finansowych”, „Nowe wytyczne dotyczące żywienia w szpitalach – projekt rozporządzenia”, „Co z tym szpitalnym jedzeniem?”.

 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.