123RF

Powstrzymać destrukcję

Udostępnij:
Samorząd lekarski uważa za konieczne podjęcie pilnych działań, aby powstrzymać destrukcję kształcenia przeddyplomowego lekarzy i powrócić do standardów sprzed 2021 r., kiedy pozwolenie na utworzenie studiów na kierunkach lekarskich mogła uzyskać wyłącznie uczelnia akademicka posiadajaca kategorię naukową A+, A lub B+ w dyscyplinie nauki medyczne lub nauki o zdrowiu.
Przedstawiciele Naczelnej Rady Lekarskiej alarmują.

– Prezydium NRL z najwyższym zaniepokojeniem i dezaprobatą ocenia wprowadzone w ostatnich latach zmiany prawne i organizacyjne prowadzące do degradacji kształcenia na kierunku lekarskim w Polsce – czytamy w stanowisku z 12 stycznia.

– Należy przypomnieć, że ustawą z 17 listopada 2021 r. o zmianie ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2021 r. poz. 2232) umożliwiono uczelniom zawodowym, a więc nieposiadającym charakteru akademickiego i z definicji przeznaczonym wyłącznie do kształcenia praktycznego, prowadzenie studiów na kierunkach lekarskim i lekarsko-dentystycznym. Uczyniono to pomimo sprzeciwu środowiska lekarskiego, słusznie podkreślającego brak możliwości zapewnienia odpowiednich standardów kształcenia w tych uczelniach – przypomina rada, podkreślając, że „kolejne istotne zmiany wprowadzono ustawą z 28 lipca 2023 r. o zmianie ustawy Karta Nauczyciela oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2023 r. poz. 1672)”.

– Ta znowelizowała ustawę Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, wprowadzając po raz kolejny ułatwienia dla uczelni w ubieganiu się o pozwolenie na utworzenie studiów na kierunkach lekarskim lub lekarsko-dentystycznym – dodają lekarze i apelują o zmiany.
– Samorząd lekarski uważa za konieczne podjęcie pilnych działań, aby powstrzymać destrukcję kształcenia przeddyplomowego lekarzy i powrócić do standardów sprzed roku 2021 r., kiedy to pozwolenie na utworzenie studiów na kierunkach lekarskich mogła uzyskać wyłącznie uczelnia akademicka, która posiada kategorię naukową A+, A albo B+ w dyscyplinie nauki medyczne lub nauki o zdrowiu – czytamy w oficjalnym piśmie NRL.

Udostępniamy stanowisko w całości.



Dokument można oglądać na komputerach, niektórych telefonach lub ściągając go po kliknięciu w: Stanowisko nr 1/24/P-IX prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej z 12 stycznia 2024 r. w sprawie kształcenia na kierunku lekarskim i lekarsko-dentystycznym.

Przeczytaj także: „Więcej lekarzy – tak, ale...”.

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.