Pracodawcy RP: Trzeba wzmocnić nadzór nad laboratoriami medycznymi

Udostępnij:
W ostatnim czasie dyskutuje się nad problematyką dotyczącą outsourcingu laboratoriów medycznych. Głos zabrali również przedstawiciele Pracodawców RP. - Dyskusja ta nie koncentruje się na rzeczywistych problemach funkcjonowania laboratoriów w Polsce. W naszej opinii kluczowa jest obecnie rozmowa nad zwiększeniem jakości wykonywanych badań - mówią.
- Badanie laboratoryjne musi być wiarygodne, a tę wiarygodność potwierdza się m.in. poprzez kontrolę zewnętrzną, prowadzoną w Polsce przez Centralny Ośrodek Badań Jakości w Diagnostyce Laboratoryjnej, Centralny Ośrodek Badań Jakości w Diagnostyce Mikrobiologicznej oraz Instytut Hematologii i Transfuzjologii w zakresie serologii grup krwi. Są to wyspecjalizowane instytucje nadzorowane przez Ministerstwo Zdrowia - czytamy na stronie internetowej "Pracodawcyrp.pl".

Jak twierdzą przedstawiciele organizacji, ich zadaniem jest prowadzenie obowiązkowych dla wszystkich, niezależnie od struktury własnościowej, kontroli laboratoriów, które pozwalają ocenić jakość wykonywanych badań.

W ocenie Pracodawców RP niezbędne jest wzmocnienie prawne ośrodków wykonujących te kontrole – między innymi wyposażenie w więcej instrumentów prawnych umożliwiających egzekwowanie jakości albo zamykanie laboratoriów, które nie są w stanie spełnić określonych norm.

Pracodawcy RP proponują:
- umożliwienie publikowania na stronach internetowych ośrodków wyników kontroli jakości uzyskanych przez wszystkie laboratoria. Dla laboratoriów, które nie spełniły wymagań i uzyskały negatywne wyniki – wprowadzić obligatoryjny proces działań korygujących aż do uzyskania poprawnych wyników. Jeżeli działania korygujące nie doprowadzą do poprawy jakości danego badania, ośrodek ma prawo zakazania wykonywania i wydawania wyników tego badania w danym laboratorium,
- ustalić kryteria dopuszczania/wstrzymywania procesu wykonywania badań przez laboratoria na podstawie uzyskanych wyników badań kontroli międzylaboratoryjnej,
- poszerzyć zakres badań objętych kontrolami organizowanymi przez Centralne Ośrodki, tak aby objąć kontrolą jak najwięcej badań wykonywanych w laboratoriach w Polsce. W przypadku badań nieobjętych kontrolą prowadzoną przez Centralne Ośrodki – laboratoria muszą uczestniczyć w innych dostępnych, komercyjnych sprawdzianach, a wyniki w nich uzyskane powinny podlegać ocenie w COBJ,
- wyposażyć Centralne Ośrodki w narzędzia (w tym informatyczne) potrzebne do prowadzenia nadzoru nad jakością metod badawczych w laboratoriach wraz z możliwością ich publikacji.

- Uważamy, że wyniki kontroli zewnętrznej są obiektywną i jednoznaczną, bo numeryczną, oceną badania wykonywanego w danym laboratorium, i zawsze aktualną, bo często powtarzaną. Poddajemy także pod rozwagę wprowadzenie ustawowego obowiązku posiadania akredytacji Polskiego Centrum Akredytacji według NORMY 15189:2013 dla wszystkich laboratoriów chcących korzystać ze środków publicznych - informują Pracodawcy RP.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.