123RF

Prawo do dostępności – start projektu RPO i PFRON

Udostępnij:

Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich we współpracy z Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) rozpoczęło projekt edukacyjny dotyczący prawa do dostępności, w tym przygotowywania projektów skarg i wniosków na brak zapewnienia dostępności.

– Prawo do dostępności – czyli prawo do wejścia do budynku, prawo do uzyskania zrozumiałej informacji czy prawo do komunikacji – jest podstawowym prawem człowieka. Wypełnienie tych praw i niwelowanie barier jest obowiązkiem prawnym państwa (wynikającym m.in. z Ustawy o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami czy Konwencji o prawach osób z niepełnosprawnościami). Dlatego gdy nasze prawo do dostępności jest naruszane, niewłaściwie wykonane lub wykonane pozornie – warto reagować i zgłaszać brak dostępności w podmiotach publicznych dla wspólnego interesu – czytamy w Biuletynie Informacji Publicznej RPO.

Warto reagować i zgłaszać brak dostępności w podmiotach publicznych

Projekt warsztatów edukacyjnych przygotowanych przezd BRPO wraz z PFRON odpowiada na dwie ważne potrzeby. Pierwszą jest uświadamianie o przysługujących prawach osobom doświadczającym dyskryminacji z powodu braku dostępności w podmiotach publicznych. Do tych osób mogą należeć osoby z różnymi niepełnosprawnościami, seniorzy i seniorki, rodzice z dziećmi, osoby z dużym bagażem itd.

Druga potrzeba dotyczy edukacji z zakresu opracowywania wniosków i skarg na brak dostępności. Wówczas, gdy podmiot nie zapewni dostępności, osobie zainteresowanej przysługuje prawo do złożenia skargi do prezesa PFRON. W takich przypadkach można również zwrócić się do Rzecznika Praw Obywatelskich.

Warsztaty odbędą się w całej Polsce

Pierwszym etapem projektu były trzy warsztaty pilotażowe, poświęcone osobom głuchym i niedosłyszącym, osobom starszym i osobom z niepełnosprawnościami ruchu, które odbyły się w Biurze RPO. Szkolenia były prowadzone w drugiej połowie lipca br. i pozwoliły na uwzględnienie potrzeb osób zainteresowanych.

Kolejnym etapem jest przeprowadzenie warsztatów dla większych grup w różnych rejonach Polski. Biuro RPO i PFRON planuje również przeprowadzenie szkoleń dla osób chętnych do prowadzenia tego rodzaju warsztatów w swoich społecznościach.

Menedzer Zdrowia twitter

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.