Probówka PaxGene umożliwia zaawansowany program testowania biopróbek

Udostępnij:
Dzięki wykorzystaniu probówki PaxGene do izolacji DNA z krwi pełnej luksemburski biobank IBBL otworzył nowatorski program testowania biopróbek (Proficiency Testing). Program jest dostępny dla biobanków chcących zweryfikować jakość pobieranego materiału poprzez porównanie własnych wyników z wynikami uzyskanymi w innych placówkach.
Biopróbki przechowywane w biobankach na całym świecie mają coraz większe znaczenie dla pracowników ochrony zdrowia i naukowców przy identyfikacji i ocenie markerów molekularnych. Są to związki chemiczne, których wykrycie pozwala ustalić prawdopodobieństwo występowania schorzeń, takich jak nowotwory, choroby serca i inne. Choć w Polsce biobanków, czyli instytucji zbierających i przechowujących materiał biologiczny niezbędny do tego typu badań, jest jeszcze niewiele, ich liczba rośnie, bo instytucje te odgrywają kluczową rolę w rozwoju nauk biomedycznych. Optymalne zarządzanie zbieraniem i przetwarzaniem próbek przechowywanych przez biobanki zapewnia wysoką jakość badań medycznych i farmakologicznych, ograniczając występowanie błędów przedanalitycznych.
Celem programu Proficiency Testing realizowanego przez bank IBBL jest umożliwienie innym placówkom oceny dokładności wewnętrznych kontroli jakości oraz opisu biopróbek, a także porównania własnych rezultatów z wynikami uzyskanymi przez laboratoria na całym świecie. Program ten uzyskał akredytację ISBER (ang. International Society for Biological and Enviromantal Repositories), czyli organizacji zajmującej się nadzorowaniem technicznych, prawnych i etycznych aspektów pobierania i badania materiału biologicznego.
W pierwszej rundzie programu uczestniczyło ponad dziewięćdziesiąt biobanków, spośród których dwadzieścia trzy wzięło udział w programie „DNA Extraction Efficiency”, dotyczącym skuteczności izolacji DNA. Wyniki w zakresie ilości i czystości uzyskanego DNA były spójne i satysfakcjonujące we wszystkich przypadkach.
Dr Fay Betsou, dyrektor ds. biopróbek w IBBL i koordynator programu, powiedziała: „Nie moglibyśmy przeprowadzić tego programu bez oznakowanej CE probówki Paxgene do izolacji DNA z krwi. Probówka ta nie tylko stabilizuje DNA, ale jest także kompatybilna ze wszystkimi metodami izolacji DNA, włączając metodę opartą na kulkach magnetycznych, metodę membrany krzemionkowej, czy metody wykorzystujące wysalanie.”
Probówki Paxgene umożliwiają pobieranie wysokiej jakości ustandaryzowanych próbek DNA z krwi pełnej i znajdują coraz szersze zastosowanie nie tylko wśród biobanków, ale także w innego rodzaju placówkach medycznych, takich jak szpitale, czy laboratoria kliniczne. Nowa technologia umożliwia stabilizowanie próbek w temperaturze pokojowej nawet na kilka dni (w 4°C na kilka tygodni), i wykorzystywana jest np. w onkologii, neurologii, chorobach zapalnych, czy przy wykrywaniu krążących komórek nowotworowych.
Do celów programu Proficency Testing krew pełna została przetransportowana z Luksemburga do innych uczestników w Europie, Azji, Australii oraz USA bez uszczerbku dla jakości zebranego materiału biologicznego.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.