Prof. Jacek Wysocki i doc. Agnieszka Mastalerz-Migas o "Top Medical Trends"

Udostępnij:
"Top Medical Trends" to najważniejsze wydarzenie w środowisku lekarzy POZ. Rozpoczyna się w piątek (16 marca). Co w tym roku będzie największym hitem kongresu, jakie najważniejsze zagadnienia zostaną przybliżone i na co warto zwrócić uwagę? Odpowiadają prof. Jacek Wysocki, przewodniczący Rady Naukowej "TMT" i doc. Agnieszka Mastalerz-Migas, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.
Przedstawiamy dwa wywiady na temat "Top Medical Trends".

Rozmowa z profesorem Jackiem Wysockim, przewodniczącym Rady Naukowej "Top Medical Trends".


TMT to doroczne, najważniejsze wydarzenie w środowisku lekarzy POZ. Co w tym roku będzie największym hitem kongresu?
- Program "Top Medical Trends" jest zawsze opracowywany pod kątem potrzeb lekarzy POZ. Po każdym kongresie zbierane są opinie lekarzy na temat tego co im się podobało, a co oceniają nieco gorzej. Zawsze również pytamy o wykładowców, potrzebujemy informacji, którzy z nich cieszyli się najlepszymi notami ze względu na swój dar dydaktyczny. Każdego roku więc zadajemy pytania co powinno znaleźć się w programie przyszłego kongresu. To stanowi materiał wyjściowy.

I jaka tematyka zostanie poruszona w tym roku?
- Wiadomo, że w praktyce lekarza rodzinnego wiele uwagi poświęca się kardiologii, dlatego w tym roku również będą wykłady z tej dziedziny. To co stanowi pewną nowość, to sesje „pacjent interdyscyplinarnie”. Przedstawiany jest problem i podejście do niego ze strony kilku specjalistów różnych dziedzin. W tym roku zostały zaplanowane trzy takie sesje i sami jesteśmy ciekawi jak zostaną one odebrane przez lekarzy rodzinnych. Tematami tych sesji będą zespół stopy cukrzycowej, leczenie przeciwzakrzepowe oraz choroby zwyrodnieniowe stawów. Oprócz tego omawiane będą i choroby zakaźne, czy pulmonologia. W tym roku pojawią się również wykłady z okulistyki, bo o to prosili lekarze. Zaplanowano sesję psychiatryczno-neurologiczną dotyczącą pacjentów z zespołami otępiennymi, podczas której także poprowadzony zostanie dialog psychiatry i neurologa. Wydaje się, że to stanowi dla lekarzy rodzinnych ciekawe podejście. W programie znalazły się również sesje poświęcone medycynie rodzinnej poruszające takie zagadnienia jak ból kończyn dolnych, opieka nad pacjentem z POCHP w gabinecie lekarza POZ, czy z nadciśnieniem tętniczym i jednoczesnymi zaburzeniami funkcji poznawczych. To są trudne przypadki, ale obecne w praktyce lekarza rodzinnego.

Czyli podejście problemowe do pacjenta będzie nowością podczas tegorocznego TMT.
- Tak, potrzebę takiego podejścia sygnalizowali nam lekarze rodzinni. Wskazywali, że przy tej samej chorobie spotykają się z różnymi podejściami diagnostyczno-terapeutycznymi u specjalistów różnych dziedzin. Pomyśleliśmy więc, że tu szansę stanowi spotkanie tych specjalistów. Cechą charakterystyczną TMT są przecież także żywe dyskusje po zakończeniu sesji, które nie mają limitu czasowego. To wartość tej konferencji. Zainteresowani tematem przechodzą z wykładowcami do innej sali i mogą zadawać dowolne pytania bez ograniczenia czasowego i zagrożenia, że po 15 minutach ktoś im przerwie.

W programie znalazła się również sesja poświęcona leczeniu bólu. Czy zyskuje ona na znaczeniu w obliczu wejścia w życie nowego rozporządzenia resortu zdrowia w tym obszarze?
- Tak. Pacjent z bólem to także chleb powszedni lekarza rodzinnego, a współczesna medycyna przywiązuje coraz większą wagę do takiego pacjenta, do tego, żeby ten ból umiejętnie i skutecznie zwalczać. Dlatego wyszliśmy naprzeciw nowym regulacjom prawnym a samo zagadnienie każdego roku cieszy się ogromnym zainteresowaniem.x

Rozmowa z docent Agnieszką Mastalerz-Migas, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

Czy inauguracja "Top Medical Trends" będzie się różniła od tych w poprzednich latach?
- Nie. Planowana jest tradycyjnie uroczysta oprawa oraz wręczenie nagród im. prof. Andrzeja Steciwko. To nieodłączny element kongresu. Oczywiście, nie mogę zdradzić kto zostanie uhonorowany, ale mogę powiedzieć, że jak zawsze docenimy wybitne osobistości polskiej medycyny. Wykład inauguracyjny wygłosi za to wszystkim na pewno świetnie znany prof. Leszek Czupryniak, który świetnie puentuje wszystkie swoje wystąpienia.

Jakie najważniejsze zagadnienia zostaną przybliżone podczas kongresu? Na co warto zwrócić uwagę?
- Kongres ma charakter intedyscyplinarny, poruszonych więc zostanie wiele zagadnień istotnych dla praktyka. Na pewno lekarze podstawowej opieki zdrowotnej będą interesować się zagadnieniami bliskimi im w codziennej pracy, czyli schorzeniami, z którymi spotykają się często. Nie zabraknie więc kardiologii, endokrynologii, diabetologii. Omówione zostaną kwestie związane z antybiotykoterapia tym bardziej istotne w dobie wzrastającej oporności bakterii na antybiotyki.

W programie zawarto interdysyplinarne podejścia do problemów w POZ. W jaki sposób tak prowadzone sesje mogą przyczynić się do poprawy standardu opieki?
- Kongres dostarcza sporej dawki wiedzy, uaktualnia ją. Zazwyczaj jest tak, że postępowanie zgodne z aktualną wiedzą medyczną podnosi standard opieki. Podejście problemowe pozwoli na zapoznanie się z różnymi punktami widzenia na wybrane schorzenia oraz tym samym ułatwi ewentualne decyzje terapeutyczne, bo te będą podejmowane w oparciu o całościowy obraz problemu terapeutycznego oraz możliwości jego rozwiązania.

Czy atmosfera "TMT" wyróżnia kongres spośród innych konferencji i co jest jej wyznacznikiem?
- "TMT" jest największym wydarzeniem szkoleniowym dla lekarzy rodzinnych i innych lekarzy POZ, a także wszystkich lekarzy, którzy pragną uaktualnić swoją wiedzę z różnych dziedzin. Atmosfera jest oczywiście wspaniała, o co dbają organizatorzy. Oprócz całej palety wykładów uczestnicy mają do dyspozycji stanowiska wystawowe, na których prezentowane są nowości produktowe. Podpisywane przez autorów są książki medyczne wspomagające praktykę lekarza rodzinnego. Przyjazna atmosfera przeplata się z naukowymi dyskusjami oraz możliwością bezpośredniego kontaktu z każdym z wykładowców.

Jaka jest wartość dodana "TMT"? Co najbardziej zachęca lekarzy do uczestnictwa w tym kongresie.
- Na pewno interdyscyplinarność kongresu, to, że tak obszerna tematyka poruszana w jednym miejscu i czasie. Organizacja pozostawia wybór tych wykładów, które stanowią przedmiot największego zainteresowania uczestników. "TMT" gromadzi również najlepszych wykładowców o ogromnej wiedzy, ale również z darem jej przekazania.

Przeczytaj także: "Top Medical Trends" na ekranach monitorów".

Więcej na stronie internetowej: www.termedia.pl/TopMedicalTrends2018.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.