Jakub Ociepa/Agencja Wyborcza.pl

Prof. Krzysztof Pyrć prezesem FNP

Udostępnij:

Rada Fundacji na rzecz Nauki Polskiej powołała specjalizującego się w wirusologii prof. dr. hab. Krzysztofa Pyrcia na stanowisko prezesa zarządu FNP – zacznie pełnić tę funkcję od 1 września 2025 r.

Nowa funkcja prof. Pyrcia jest następstwem decyzji prof. Macieja Żylicza, obecnego prezesa FNP, o planowanym przejściu na emeryturę i złożeniu w związku z tym rezygnacji z pełnionej funkcji od 31 sierpnia 2025 r.

Rada FNP powołała nowego prezesa, przyjmując rekomendację Komitetu Poszukującego w składzie – prof. Maciej Żylicz (przewodniczący KP), prof. Leon Gradoń i prof. Andrzej Członkowski (byli przewodniczący rady FNP).

W trakcie procesu rekrutacyjnego rozpoczętego w 2021 r. Komitet Poszukujący, z upoważnienia rady FNP, przeprowadził działania mające na celu wyłonienie kandydatów na stanowisko prezesa zarządu w największym stopniu spełniających wymogi i oczekiwania wobec osób kandydujących na stanowisko prezesa FNP, sformułowane przez radę.

Piętnaście kandydatur
Kryteriami wyboru kandydatów były między innymi posiadanie znaczących i niekwestionowanych osiągnięć naukowych, swobodne poruszanie się w obszarze kilku dyscyplin naukowych, posiadanie niekwestionowanego autorytetu w krajowym i międzynarodowym środowisku naukowym, posiadanie doświadczenia menedżerskiego w zarządzaniu dużą organizacją, dysponowanie wiedzą i doświadczeniem w zakresie wprowadzania nowych zasad polityki naukowej w Polsce, Unii Europejskiej lub innych krajach o wysokim poziomie badań naukowych, przestrzeganie zasady apolityczności i realizowanie zasady neutralności politycznej.

Komitet rozpatrywał piętnaście kandydatur, spośród których, po przeprowadzeniu rozmów kwalifikacyjnych z wybranymi kandydatami, rada fundacji wyłoniła prof. Krzysztofa Pyrcia.

O nowym prezesie
Prof. Pyrć jest twórcą i kierownikiem Pracowni Wirusologii w Małopolskim Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

W 2003 r. ukończył studia w zakresie biologii molekularnej na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 2007 r. uzyskał stopień doktora nauk medycznych na Uniwersytecie Amsterdamskim, a stopień doktora habilitowanego – w 2013 r. na Uniwersytecie Łódzkim. Od 2019 r. jest profesorem nauk biologicznych. Posiada również wykształcenie kierunkowe w zakresie zarządzania.

Jest twórcą i kierownikiem Pracowni Wirusologii w Małopolskim Centrum Biotechnologii UJ (od 2018 r.) oraz grupy badawczej Virogenetics. Od podstaw zorganizował w Krakowie zespół badawczy i nowe laboratoria, początkowo w klasie BSL2, a następnie – pierwsze w Polsce badawcze laboratorium BSL3+. Jest nauczycielem akademickim, a także mentorem młodych naukowców – wypromował kilkudziesięciu doktorów, magistrów i licencjatów.

Prof. Pyrć wraz z swoim zespołem prowadzi badania, których celem jest zrozumienie interakcji pomiędzy wirusem a gospodarzem. Zakres badań jest stale rozszerzany i modyfikowany, w odpowiedzi na pojawiające się nowe zagrożenia oraz rozwój technologii. Zespół prof. Pyrcia specjalizuje się w wirusach stanowiących zagrożenie w XXI wieku – koronawirusach, flawiwirusach, alfawirusach czy wirusach grypy. Aby lepiej zrozumieć procesy zachodzące w ludzkim organizmie, stworzony został unikalny warsztat badawczy opierający się na trójwymiarowych hodowlach tkankowych, a obecnie trwają prace nad odtworzeniem w laboratorium skomplikowanego ekosystemu ludzkiego organizmu. Dzięki wynikom badań kierowanych przez prof. Pyrcia udało się poznać przebieg procesu zakażenia dla wielu ludzkich i zwierzęcych wirusów, a także doprowadzić do stworzenia nowych substancji o działaniu terapeutycznym.

Prof. Pyrć jest autorem ponad 140 publikacji, między innymi w: „Nature Medicine”, „Science Translational Medicine”, „PNAS”, „PloS Pathogens”, „Journal of Virology” czy „Science Signalling”, które były cytowane w literaturze światowej ponad 7000 razy (h = 41; WoS). Jast także recenzentem i ekspertem w instytucjach finansujących naukę w Polsce i na świecie (Horyzont2020, ERC, FNP, NCN i inne). Pełni funkcje doradcze na poziomie Komisji Europejskiej oraz Ministerstwa Zdrowia, a w przeszłości był zaangażowany w ciała doradcze samorządów lokalnych, Ministerstwa Nauki, premiera i prezydenta.

Pyrć jest zastępcą przewodniczącego zespołu doradczego ds. COVID-19 przy prezesie PAN i członkiem rady programowej inicjatywy Nauka przeciw Pandemii oraz członkiem Rady Medycznej przy Prezesie Rady Ministrów a także ekspertem Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji – AOTMiT w zakresie diagnostyki terapii SARS-CoV-2. Obecnie jest członkiem prezydium komitetu Polskiej Akademii Nauk (choroby zakaźne, problemy zdrowotne związane ze zmianami klimatu).

To również członkek stowarzyszeń: American Society for Virology (ASV), European Society for Virology (EuSV), Stowarzyszenia Stypendystów „Polityki”, Polskiego Towarzystwa Wirusologicznego, Polskiego Towarzystwa Biologii Komórki.


Przeczytaj także: „Prof. Pyrć: Wiele chorób to nieoczywisty wynik zakażeń wirusami”.

Menedzer Zdrowia youtube

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.