Prof. Mirosław Wysocki szefem Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego

Udostępnij:
Minister zdrowia, prof. Marian Zembala powołał na stanowisko dyrektora Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego prof. Mirosława Wysockiego, krajowego konsultanta w dziedzinie zdrowia publicznego i byłego szefa placówki. Wiceminister Igor Radziewicz-Winnicki przepadł w konkursie.
Kadencja dyrektora NIZP trwa cztery lata. Profesor Wysocki pełnił już tą funkcję i ubiegał się o drugą kadencję, ale zasady konkursu na szefa placówki preferowały wiceministra Igora Radziewicza-Winnickiego. Wiceminister ostro bronił swojej kandydatury i złożył odwołanie od decyzji swojego szefa Mariana Zembali. Jednak bez skutku. Jak podawały media wykazał się niekompetencją przy rozmowie kwalifikacyjnej. Wątpliwości budził także fakt, że urzędnik ministerialny startuje na dyrektora instytucji podlegającej resortowi zdrowia.

Prof. Mirosław Wysocki posiada niezbędne doświadczenie i kwalifikacje do kierowania instytutem badawczym.

Misją Instytutu jest ochrona zdrowia ludności poprzez kompleksowe działania podejmowane w obszarze zdrowia publicznego, w tym prace naukowo-badawcze, aplikacyjne i szkolenia. Obejmują one m.in. ocenę sytuacji zdrowotnej ludności Polski, monitorowanie biologicznych, chemicznych i fizycznych czynników ryzyka w żywności, wodzie i powietrzu, zapobieganie chorób zakaźnym i zakażeniom, badania epidemiologiczne ważnych społecznie NCDs, promocję zdrowia oraz zagadnienia związane z organizacją i ekonomiką ochrony zdrowia. NIZP-PZH wykonuje ekspertyzy dla rządu, organizacji pozarządowych oraz społeczeństwa w zakresie oceny ryzyka i wskazywania sposobów unikania zagrożeń. Instytut prowadzi również badania jakości surowic i szczepionek.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.