Prof. Ewa Łojkowska w Komisji ds. Etyki i Dobrych Praktyk FNP
Tagi: | Gdański Uniwersytet Medyczny, Komisja ds. Etyki i Dobrych Praktyk Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, Ewa Łojkowska |
Prof. Ewa Łojkowska, biotechnolog roślin, kierownik Zakładu Ochrony i Biotechnologii Roślin Instytutu Biotechnologii UG Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG i GUMed została powołana w skład Komisji ds. Etyki i Dobrych Praktyk Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.
Uniwersytet Gdański poinformował o powołaniu przez Zarząd Fundacji na rzecz Nauki Polskiej prof. dr hab. Ewy Łojkowskiej z Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG i GUMed w skład Komisji ds. Etyki i Dobrych Praktyk FNP.
– Z satysfakcją przyjęłam decyzję Zarządu Fundacji na rzecz Nauki Polskiej o powołaniu mojej osoby na członkinię Komisji Etyki i Dobrych Praktyk. Mam przekonanie, że angażując się w prace tej komisji, będę miała wpływ na wypracowywanie i wdrażanie standardów etycznych obowiązujących w nauce polskiej – skomentowała wyróżnienie prof. Ewa Łojkowska.
Komisja Etyki i Dobrych Praktyk Fundacji na rzecz Nauki Polskiej ma na celu kreowanie dobrych praktyk etyki zawodowej naukowczyń i naukowców prowadzących badania w Polsce. Ma także przyczyniać się do wypracowania reguł w zakresie standardów etycznych, jakie powinny obowiązywać w polskich instytucjach naukowych.
– Sądzę, że powołano mnie do tej komisji ze względu na moją aktywność związaną z promowaniem równości i inkluzywności w zespołach badawczych oraz w związku z moimi działaniami dotyczącymi promowania badań naukowych uwzgledniających perspektywę płci obiektu badań. Włączenie wymiaru płci w projektach naukowych służy poprawie jakości samych badań, a równocześnie pozytywnie wpływa na rozwój wiedzy, technologii oraz innowacji. Celem włączenia perspektywy płci obiektu badań jest promowanie rygorystycznych, powtarzalnych i odpowiedzialnych doświadczeń, których skutki umożliwiają postęp w różnych dziedzinach życia, a w szczególności w ochronie zdrowia całej populacji ludzkiej – stwierdziła prof. Łojkowska.
Naukowczyni została powołana do komisji na okres dwuletniej kadencji.