Fot. Janusz Maciejowski

Prof. Pittet: Zakażenia szpitalne, to jakby codziennie rozbijał się Boeing 747

Udostępnij:
Problem zakażeń szpitalnych dotyczy całego świata i jego skala jest ogromna. Z powodu zakażeń na całym świecie umiera 16 mln pacjentów - mówił podczas konferencji "Higiena rąk to bezpieczna opieka", prof. Didier Pittet ze szpitala uniwersyteckiego w Genewie. Jest on twórcą programu "Clean Care is Safer Care", do którego Polska przystąpiła w 2013 r.
- Tylko w USA z powodu zakażeń umiera ponad 200 tys. pacjentów. To tak, jakby codziennie rozbijał się samolot Boeing 747, co oznacza, że mamy jeden zgon na trzy minuty - wyjaśnił skalę problemu prof. Pittet.
Zakażenia szpitalne są drugą na świecie przyczyną zgonów, powodują więcej zgonów niż malaria, gruźlica i HIV razem wzięte.

Zdaniem Pitteta, stosując opracowany przez niego problem można skutecznie temu przeciwdziałać, a wystarczy... tylko 30 sekund, aby uratować ludzkie życie. Odpowiednio prowadzona higiena rąk potrafi zmniejszyć liczbę zgonów o połowę.

- Tyle tylko potrzeba, by zdezynfekować dłonie i zniszczyć szkodliwe drobnoustroje. Opracowaliśmy szereg działań wpływających na zmianę świadomości i postaw w ramach programu walki z zakażeniami szpitalnymi – przypominanie o tym, jest jednym z nich.

Program stworzony przez prof. Pitteta składa się z tzw. zasady 5 kroków. Najważniejszym jest pierwszy krok, który polega na skutecznym zastąpieniu w szpitalu wody i mydła dezynfekcją za pomocą alkoholowych preparatów do wcierania w skórę. Dlatego że zwykłe mycie rąk zabiera zbyt wiele czasu, natomiast preparaty alkoholowe mają znacznie większą skuteczność bakteriobójczą. Poza tym taki preparat może być dostępny w miejscu udzielania pomocy medycznej. Także przemawia za tym fakt, że wirusy i bakterie nie są na alkohol odporne. Drugim elementem jest szkolenie personelu. Kolejnym jest monitorowanie zgodności higieny rąk i informowanie o działaniach zgodnych z tą strategią. Następnie przypominanie w szpitalach o tych wszystkich elementach higieny. Piątą zasadą jest wprowadzanie do szpitali kultury higieny rąk.
Polska przystąpiła do programu prof. Pitteta w 2013 r. "Wówczas przystąpiono do badania pilotażowego, po zakończeniu którego jasna stała się konieczność wdrożenia metodologii zaproponowanej przez WHO. Deklarację przystąpienia do programu „Clean Care is Safer Care” podpisano w maju 2013 r. Od tego czasu do programu przystąpiły 93 placówki publicznej i prywatnej służby zdrowia, deklarując chęć usystematyzowania procedur na każdym poziomie kontaktu z pacjentem" - informują organizatorzy konferencji.

Z opracowanych danych wynika, że najchętniej do kultury higieny rąk przyzwyczajają się pielęgniarki, które w ponad 80 proc. przestrzegają i stosują zalecane procedury, natomiast najbardziej "opornymi" są lekarze i salowe.

5 maja będzie obchodzony Światowy Dzień Higieny Rąk ustanowiony przez Światową Organizację Zdrowia w 2009 r.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.