Profesor Andrzej Szczeklik nie żyje

Udostępnij:
- "Jest lekarzem humanistą, i poeci oraz artyści wyczuwają w nim umysł nieco pokrewny, choć wsparty nieznaną im wiedzą"– pisał o nim Czesław Miłosz. Wybitny lekarz, naukowiec, a także pisarz, profesor Andrzej Szczeklik zmarł dziś po krótkiej chorobie. Miał 74 lata.
Profesor niejednokrotnie przypominał, że wartości etycznych nie da się przekazać zakazami czy nakazami. Twierdził, iż w medycynie sprawdza się uczenie ich poprzez relację mistrz – uczeń. Ze smutkiem konstatował, że w ostatnim czasie wiele wartości zostało zdewaluowanych, nie tylko wśród lekarzy zaś sama medycyna nasiąka ideologią biznesu. Profesor uważał, że jej istotą jest niesienie pomocy choremu człowiekowi.

- "Jestem lekarzem. To mój zawód i powołanie. A że ponadto jestem ciekawy wielu rzeczy, nie wydaje mi się to niczym nadzwyczajnym. Medycyna z natury prowadzi do wielkich pytań o cierpienie i sens, wyrzeczenie, współczucie, do głębokiego przeżycia ludzkiego losu. Duszy medycyny zacząłem szukać w miarę jak przybywało mi lat. Pytałem siebie: czym jest właściwie zawód, który pochłonął moje życie. Kiedy pierwszy raz użyłem słowa dusza, uderzyło mnie, że prawie nikt w medycynie dziś o niej nie mówi" – mówił prof. Szczeklik w wywiadzie udzielonym „Menedżerowi Zdrowia” w grudniu 2008 r.

Prof. Andrzej Szczeklik urodził się w 1938 roku. Skończył średnią szkołę muzyczną, a potem Wydział Lekarski Akademii Medycznej w Krakowie. Studiował w Stanach Zjednoczonych i w Szwecji. Był rektorem Akademii Medycznej w Krakowie i prorektorem ds. Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Był profesorem Kliniki Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Jagiellońskiego i wiceprezesem Polskiej Akademii Umiejętności. Doktoratem honoris causa uhonorowały go uniwersytety medyczne w Warszawie i Katowicach.
W 2008 roku został laureatem konkursu Sukces Roku w Ochronie Zdrowia-Liderzy Medycyny. Otrzymał tytuł Osobowości Roku w Ochronie Zdrowia.

Profesor miał na swoim koncie historyczne odkrycia, między innymi wyjaśnienie podłoża tzw. astmy aspirynowej oraz mechanizmu działania prostacykliny. Był niezwykłym lekarzem-praktykiem, błyskotliwym uczonym, autorem książek „o chorych, chorobach i poszukiwaniu duszy medycyny”, przyjacielem wybitnych osobistości i opiekunem artystów. Był związany ze środowiskiem Piwnicy pod Baranami i „Tygodnika Powszechnego”.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.