Program ministra zdrowia zaprezentowany w czasie posiedzenia Komisji Zdrowia Sejm RP w dniu 14.12.2011

Udostępnij:
Prezentowany program składał się z bardzo wielu punktów, w których nieustającą myślą przewodnią był pacjent, jego poczucie bezpieczeństwa i zaufania do systemu. Minister wyraźnie podkreślił, że nie zamierza dokonywać rewolucji, tylko ewolucji, tak aby nikogo nie zaskakiwać i aby nie musieć prosić pacjentów o np. nie kupowanie leków przez pół roku lub niechorowanie przez dwa miesiące bo się nie udało wynegocjować listy leków refundowanych czy podpisać kontraktów na czas. Podtrzymał poparcie i kontynuacje wszystkich kroków rozpoczętych przez poprzedniczkę.
Minister przedstawiał tylko kierunkowe zmiany bez podawania szczegółów i metod dochodzenia do nich.

1. Standaryzacja świadczeń medycznych – zdaniem Ministra Polska musi wystandaryzować świadczenia na każdym etapie ich udzielania, jasno zdefiniować kompetencję każdego elementu funkcjonującego w ochronie zdrowia oraz je kontrolować.

2. Minister chce wprowadzić tzw. opiekę koordynowaną, na którą składają się trzy filary opieki nad pacjentem (lekarz rodzinny, specjalista oraz szpital). Wszystkie te instytucje mają współdziałać i zarządzać ruchem pacjenta, tak aby nie czuł się zagubiony w systemie. Jednocześnie każdy z podmiotów z tych trzech filarów, który będzie umiejętnie sterować ruchem, będzie umiał współpracować zapewniając bezpieczeństwo pacjenta będzie premiowany w kontraktowaniu. Pacjent do specjalisty powinien trafić z pełną paletą badań diagnostycznych, a lekarz rodzinny powinien do niego zadzwonić i przekazać informacje o danym pacjencie. Podobnie specjaliści mają umiejętnie kierować pacjenta do szpitala w pełni z nim współdziałając.

3. System ma być koordynowany za pomocą nowoczesnych technologii i telemedycyny. Minister chciałby nawet przyśpieszyć informatyzację polskiego systemu ochrony zdrowia. Lekarze mają mieć możliwość konsultacji przy diagnozowaniu pacjenta ze specjalistycznymi czy klinicznymi szpitalami.

4. Pacjent ma być podmiotem w systemie, a nie spisem procedur, jak to jest obecnie w NFZ. Jednocześnie lekarz ma leczyć a nie wypełniać obowiązki biurokratyczne. Minister Zdrowia powołał zespół mający na celu deregulację ochrony zdrowia – zniesienie wszystkich obowiązków utrudniających funkcjonowanie sytemu ochrony zdrowia. Pierwsze posiedzenie zespołu odbędzie się już 15 grudnia br. Jednocześnie Minister widzi opór w administracji, ale powiedział, że nie pozwoli zatrzymać prac.

5. Finansowanie – zdaniem Ministra zawsze i w każdym systemie jest za mało pieniędzy na leczenie. Dlatego należy wybrać priorytety przy kontraktowaniu. Takim priorytetem jest jakość oraz skuteczność, która ma być premiowana. Nikt kto dotychczas otrzymywał kontrakt, „bo mu się należał” jeśli nie będzie podnosił jakości i dbał o pacjenta nie może być pewny kontynuacji współpracy z NFZ. Będzie to wynikało ze zmiany sposobu kontraktowania, gdzie premiowane będą szpitale najbardziej efektywne, jednocześnie dostosowane do warunków demograficznych, epidemiologicznych i geograficznych.

6. Minister chce wprowadzić dodatkowe ubezpieczenia zdrowotne, aby zapewnić dodatkowe dochody szpitalom i przychodniom.

7. Minister chce wprowadzić konkurencję płatników. Wydaje się, że w tym przypadku nie do końca był przekonany, bo powiedział, że chce przeprowadzić przynajmniej pilotaż, obserwować wyniki pilotażu, tak aby żaden pacjent nie miał ani chwili niepewności lub braku dostępu do lekarza.

8. Resort będzie kontynuował proces przekształcania szpitali oraz ma zamiar wspierać konsolidację szpitali. Zdaniem Ministra należy przekonać administrację samorządowa, że ich priorytetem nie powinno być posiadanie szpitala, ale nawiązanie współpracy z innym samorządem, tworzenie oddziałów szpitali. Jednocześnie premiowane finansowo będą szpitale zrestrukturyzowane, bez przerostu zatrudnienia i lepiej zarządzane. W tym przypadku Minister chce dużo jeździć po Polsce i przekonywać samorządowców do konsolidacji rynku i restrukturyzacji ilości Łózek w szpitalach.

9. Kształcenie – Minister chce podnieść jakość kształcenia. Chce szczególnie dużo uwagi poświęcić środowisku pielęgniarskiemu, stworzyć nowoczesne centra nauki tego zawodu, zachęcać młode osoby do podejmowania nauki pielęgniarstwa. Jednocześnie chce wspierać deficytowe specjalizację, wspierać upraktycznienie studiów medycznych, oraz zmienić system zdawania specjalizacji.

10. Zdrowie publiczne – Minister szeroko poruszył problem starzenia się społeczeństwa – chce zbudować politykę senioralną opartą na profilaktyce. Chce jednocześnie zapewnić pełny dostęp do świadczeń osobom niepełnosprawnych ruchowo i umysłowo. Minister zamierza podnieść rangę profilaktyki.

11. Wszystkie rozwiązania mają być po wdrożeniu w pełni monitorowane i w razie potrzeby od razu poprawiane. Tak też będzie w przypadku pakietu ustaw wchodzącego w życie od 1 stycznia 2012 r.

W kolejnej części minister ogólnie przedstawił ustawy, ale bez podawania żadnych szczegółów (wymienił głównie ich nazwy – o jakości, o zdrowiu publicznych, o dodatkowych ubezpieczeniach zdrowotnych) oraz uspokajał, że wejście w życie ustawy refundacyjnej od 1 stycznia 2012 r. nie grozi pacjentom ani lekarzom. Powiedział, ze cała lista waży 3 mb i każdy lekarz może sobie ją wgrać do komórki i mieć pod ręką.
Minister chce zmienić sposób zarządzania resortem, każdy z Wiceministrów będzie odpowiedzialny za konkretny projekt i będzie odpowiedzialny za jego opracowanie wdrożenie i obserwację wyników wdrożenia. Wiceministrowie nie mają być tylko urzędnikami, ale liderami projektów.

Mottem Pana Ministra ma być hasło „Zdrowa starość zaczyna się zdrowym dzieciństwem”
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.