Marta Marchlewska/Kancelaria Senatu

Projekt ustawy o zawodzie lekarza niezgodny z konstytucją? ►

Udostępnij:
Senatorowie z Komisji Zdrowia zajęli się projektem ustawy o zmianie ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty. Poparli wniosek przewodniczącej Beaty Małeckiej-Libery o odrzucenie go w całości. Między innymi dlatego, że – w opinii Biura Legislacyjnego Senatu – ustawa jest „niezgodna z zasadami demokratycznego państwa prawnego i legalizmu, określonymi w konstytucji”.
W Sejmie
16 listopada posłowie przegłosowali nowelizację ustawy o zmianie ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty oraz niektórych innych ustaw, zgodnie z którą budżet Narodowego Funduszu Zdrowia zostanie w 2023 r. pomniejszony o 13 mld zł – Ministerstwo Zdrowia od nowego roku nie będzie już finansowało świadczeń wysokospecjalistycznych, programów leczenia hemofilii i AIDS, ani zakupu szczepionek. Te zadania zostaną przerzucone na fundusz.

Projekt nie był konsultowany i opiniowany.

W Senacie
Ustawę przekazano do Senatu – politycy zajęli się nią 5 grudnia.

Wniosek o odrzucenie przepisów zgłosiła podczas posiedzenia senackiej Komisji Zdrowia jej przewodnicząca senator Beata Małecka-Libera.

– Ta ustawa to zamach na nasze zdrowie – oceniła na początku przewodnicząca Komisji Zdrowia, przyznając, że „nowelizacja jest niezwykle szkodliwa i pogorszy dostęp polskich pacjentów do świadczeń medycznych”.

Potem wypowiedział się Piotr Magda z Biura Legislacyjnego Senatu, które to poproszono o opinię dotyczącą procedowanej nowelizacji.

– W opinii biura istnieją podstawy do postawienia tezy, że ustawa jest niezgodna z zasadami demokratycznego państwa prawnego i legalizmu, określonymi w konstytucji. Projektu noweli nie poddano konsultacjom publicznym i opiniowaniu – stwierdził Piotr Magda, wymieniając, że „dokumentem powinni się zająć między innymi przedstawiciele Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, Rady Dialogu Społecznego, reprezentatywnych organizacji związkowych i pracodawców oraz Naczelnej Rady Lekarskiej”.

Prawnik zwrócił też uwagę na zbyt krótkie vacatio legis ustawy, podkreślając, że „ustawa nie powinna być dalej procedowana”.

Opinię mecenasa skomentowała przewodnicząca Beata Małecka-Libera.

– Pierwszy raz mam do czynienia z ustawą mającą tak druzgocącą opinię dotyczącą procesu legislacyjnego – stwierdziła.

Ostatecznie senatorowie zgodzili się z mecenasem i senator Małecką-Liberą – przegłosowano odrzucenie projektu w całości.

Nagranie z posiedzenia komisji w całości do obejrzenia poniżej – mecenas Piotr Magda rozpoczyna swoją wypowiedź w 19. minucie i 23 sekundzie.



Transmisji nie można obejrzeć na niektórych telefonach komórkowych.

Przeczytaj także: „Budżet szpitalny czy potrzeby pacjentów?”, „Wyroby medyczne w ustawie o zawodzie lekarza”, „O 13 mld zł mniej na leczenie”, „Za pieniądze z funduszu zapasowego NFZ należy spłacić dług zdrowotny” i „Od ściany do ściany”.

 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.