Proponują 20 tysięcy złotych miesięcznie dla kierownictwa w CSIOZ

Udostępnij:
Publiczne instytucje mają kłopoty z zatrudnieniem specjalistów od IT. Powód? Wysokie płace w sektorze prywatnym. Wypłaty pracowników w CSIOZ udało się podnieść do 20 tysięcy złotych brutto, ale kierownictwo obowiązywał limit około 13 tys. To ma się zmienić. Resort przedstawiał projekt rozporządzenia, zgodnie z którym wypłaty szefostwa mają być większe o 50 procent.
Ministerstwo Zdrowia uznało, że CSIOZ jest podmiotem o szczególnym znaczeniu dla państwa i wynagrodzenie miesięczne kierownictwa jest za małe. Do tej pory kierownictwo instytucji zarabiało gorzej od pracownicy placówki. Maksymalne wynagrodzenie na kierowniczych stanowiskach w CSIOZ wynosi trzykrotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. To jest około 13,2 tysięcy złotych brutto miesięcznie. Po zmianie limit zostanie podwyższony o 50 procent, czyli wypłaty wynosiłyby około 19,8 tys. zł.

- Dotychczas obowiązujące przepisy prawa spowodowały wystąpienie sytuacji, w której część pracowników CSIOZ posiada znacząco wyższe wynagrodzenie niż członkowie kierownictwa jednostki. W związku z tym mamy do czynienia z zachwianiem relacji płacowych nie tylko mając na względzie kwestie podległości służbowej, ale przede wszystkim z uwagi na zakres realizowanych zadań, a przede wszystkim zakres odpowiedzialności członków kierownictwa CSIOZ w odniesieniu do odpowiedzialności poszczególnych pracowników CSIOZ - czytamy w projekcie rozporządzenia prezesa Rady Ministrów w sprawie wykazu podmiotów o szczególnym znaczeniu dla państwa, w których może być podniesiona maksymalna kwota wynagrodzenia miesięcznego.

- Przedmiotem działalności CSIOZ jest między innymi realizacja zadań z zakresu budowy społeczeństwa informacyjnego oraz realizacja zadań wspierających rozwój systemów informacyjnych, w szczególności systemów ewidencyjno-informatycznych, umożliwiających podejmowanie działań optymalizujących wykorzystanie środków finansowych przeznaczonych na ochronę zdrowia, a ponadto projektowanie i monitorowanie funkcjonowania systemów informacyjnych w ochronie zdrowia, w tym dotyczących usług medycznych. CSIOZ nie tylko realizuje centralne projekty informatyczne dotyczące budowy systemów w obszarze ochrony zdrowia, ale również zapewnia utrzymanie już funkcjonujących systemów/rejestrów medycznych. Aktualnie CSIOZ realizuje między innymi jeden z największych w Europie projektów informatycznych w służbie zdrowia, to jest projekt Platformy P1. Skuteczne zrealizowanie projektu zapewni wdrożenie w Polce istotnych usług jak e-recepta, e-skierowanie czy wsparcie wymiany elektronicznej dokumentacji medycznej - czytamy w uzasadnieniu do projektu.

Dokument jest opublikowany na stronie Rządowego Centrum Legislacji w zakładce: "Projekt rozporządzenia prezesa Rady Ministrów w sprawie wykazu podmiotów o szczególnym znaczeniu dla państwa, w których może być podniesiona maksymalna kwota wynagrodzenia miesięcznego".

Przeczytaj także: "Dlaczego Piotr Warczyński odszedł z resortu?".

Zachęcamy do polubienia profilu "Menedżera Zdrowia" na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania konta na Twitterze: www.twitter.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.