Przyspieszyli pracę nad nowelizacją ustawy o działalności leczniczej

Udostępnij:
Rząd pominął etap przyjęcia założeń, a to oznacza, że najpóźniej za dwa miesiące projekt ma się znaleźć w Sejmie. Nowelizacja ustawy ma między innymi znieść obowiązek wykupywania przez szpitale polis od zdarzeń medycznych.
- Ustawa o działalności leczniczej powstała, kiedy resortem zdrowia kierowała Ewa Kopacz. Chciała zmusić samorządy do komercjalizacji szpitali, żeby poprawić zarządzanie. Publiczny szpital działający jako zakład opieki zdrowotnej może się bowiem zadłużać niemal w nieskończoność, a jak szpital spółka się za bardzo zadłuży, to zbankrutuje - czytamy na stronie internetowej "Gazety Wyborczej".

Obecne władze ministerstwa zdrowia idą w przeciwnym kierunku niż poprzednie, ale komercjalizacji nie zakazują. Zgodnie z nowelizacją będzie można stworzyć szpitalne spółki, ale pod warunkiem, że samorządy będą w nich miały co najmniej 51 procent udziałów.

Jak czytamy w "Gazecie Wyborczej", nowelizacja ustawy o działalności leczniczej ma też ostatecznie znieść obowiązek wykupywania przez szpitale polis od zdarzeń medycznych. Polisy miały umożliwić wypłacanie pacjentom pokrzywdzonym z powodu błędu lekarza czy pielęgniarki odszkodowania i zadośćuczynienia bez konieczności kierowania sprawy do sądu.
 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.