Pytania lekarzy do sejmowej komisji zdrowia

Udostępnij:
Dziś spotyka się sejmowa komisja zdrowia. W spotkaniu ma uczestniczyć minister Bartosz Arłukowicz. Spotkanie zdominuje dyskusja na temat skutków wprowadzonej w życie ustawy refundacyjnej. Lekarze Porozumienia Zielonogórskiego stworzyli listę 10 ważnych pytań, o które uczestnicy komisji powinni zapytać dzisiaj ministra zdrowia.
Minister Bartosz Arłukowicz wmawiania pacjentom i lekarzom, że nowe prawo ułatwi im życie.

Rzeczywistość jest inna, przepisy budzą powszechne niezadowolenie – mówi Jacek Krajewski, prezes Federacji Porozumienie Zielonogórskie.

1. Ile NFZ zaoszczędził na refundacji leków w styczniu i lutym 2012 r.? Czy poziom oszczędności jest zadawalający? Dlaczego tak wielu pacjentów przy okienku aptecznym jest zdziwionych cenami leków, skoro według ministra leki staniały?
Jak lekarz ma wytłumaczyć pacjentowi fakt, którego sam nie może zrozumieć, że lek na padaczkę, który pacjent stosuje od kilku lat z dobrym efektem, płacił za niego złotówkę teraz 200 zł. Lek jest na liście refundacyjnej, ale lekarz wypisuje ze 100% odpłatnością ponieważ lek jest zarejestrowany do leczenia jedynie ciężkiej lekoopornej postaci padaczki. A takiej pacjent jeszcze nie ma.

2. Co minister zrobił od stycznia, aby lekarze nie musieli zajmować się weryfikowaniem dokumentów ubezpieczenia pacjenta, bo robią to przecież urzędnicy ZUS i NFZ?
Zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem o receptach brak aktualnego dowodu ubezpieczenia pacjenta podczas wypisywania recepty na lek refundowany obliguje lekarza do wpisania litery X w polu gdzie powinien być kod oddziału NFZ. W aptece leki będą wydane ze 100% odpłatnością. Czy fakt że poprzedniego dnia skończyła się ważność pieczątki w legitymacji ubezpieczeniowej może pozbawiać pacjenta prawa do uzyskania refundacji w leczeniu?

3. Dlaczego pacjenci w Polsce zostali pozbawieni możliwości leczenia refundowanymi antybiotykami?
Zgodnie z charakterystyka produktu leczniczego refundacja przysługuje tylko po wykonaniu posiewu, wyizolowaniu bakterii i określeniu jej wrażliwości na antybiotyk. Czy nie prościej usunąć z listy refundacyjnej antybiotyki i powiedzieć Polakom że te leki nie są refundowane? Ministerstwo wybrało inną drogę - wyposażyło lekarzy w literę X, która zastępuje 100%. Teraz pacjent nie będzie wiedział, że refundacji już nie ma.

4. Czy jest szansa, że Minister Zdrowia będzie liczył się z głosem środowisk lekarskich, czy też, aby w tempie nocno - ekspresowym zmieniać w sejmie prawo, muszą mieć miejsce kolejne akcje protestacyjne?

7. Co Pan Minister powie pacjentom, którzy mają problem z dostaniem się do lekarza rodzinnego?

8. Dlaczego ministerstwo zdrowia odpowiada na pytania wysyłane poprze platformę ePUAP drogą listowną – papierową?

10. Czy na pewno ministrowi starczy determinacji do wprowadzania zmian w systemie ochrony zdrowia bez poparcia środowisk lekarskich a nawet czasami wbrew ich woli?
Panie Ministrze, nigdy w Polsce nie było takiej konsolidacji środowisk lekarskich i takiej ich współpracy. Dziękujemy.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.