Radziwiłł potwierdza, że dyrekcja CZD w pełni realizuje zobowiązania wobec pielęgniarek

Udostępnij:
Resort oficjalnie odniósł się do trwającego w Centrum Zdrowia Dziecka strajku pielęgniarek. Wydał komunikat i pisze w nim o podwyżkach, a także: - Szczególny sprzeciw ministra budzi wykorzystywanie ciężko chorych dzieci do wywierania nacisku, i to w finansowym kontekście.
- Minister potwierdza, że dyrekcja Centrum Zdrowia Dziecka w pełni realizuje zobowiązania podjęte wobec środowiska pielęgniarskiego zawarte w rozporządzeniu ministra zmieniającego rozporządzenie w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej we wrześniu ubiegłego roku - czytamy w komunikacie na stronie internetowej ministerstwa.

Dalsza część informacji to: - Minister zdrowia jest w stałym kontakcie z dyrekcją Centrum Zdrowia Dziecka, która na bieżąco informuje o sytuacji w placówce. Dyrekcja placówki natychmiast po uzyskaniu informacji o możliwości odejścia pielęgniarek od łóżek pacjentów podjęła następujące działania: zaprzestanie przyjmowania nowych pacjentów; niezwłoczne wypisanie do domów pacjentów, których leczenie zostało zakończone; przetransportowanie do innych placówek pacjentów, nad którymi opieka medyczna mogłaby zostać zagrożona z powodu strajku pielęgniarek. Obecnie w instytucie w niezakłóconym trybie funkcjonują jedynie oddziały anestezjologii i intensywnej terapii oraz oddział neonatologii, patologii i intensywnej terapii noworodka (63 pacjentów). Na pozostałych oddziałach, gdzie z powodu strajku ograniczona jest obsada pielęgniarska, przebywa jedynie 141 pacjentów.

- Dzięki wspólnym działaniom ministra oraz Narodowego Funduszu Zdrowia, zabezpieczenie dostępu do świadczeń dla pacjentów, którzy w związku ze strajkiem pielęgniarek nie mogą uzyskać pomocy w Centrum Zdrowia Dziecka zapewniają inne położone na terenie Warszawy i Mazowsza szpitale o tym samym poziomie referencyjności.

- Minister poprosił o zaangażowanie w proces rozwiązywania konfliktu niezależnego mediatora, który w środę odbył rozmowy z delegacją protestujących pielęgniarek. Mediator nadal jest obecny na terenie Centrum Zdrowia Dziecka i w każdej chwili może udzielić profesjonalnego wsparcia negocjującym stronom.

- Ponadto w resorcie trwają obecnie prace trójstronnego zespołu branżowego Rady Dialogu Społecznego nad całościowym rozwiązaniem problemu wynagrodzeń wszystkich pracowników służby zdrowia. W pracach tych uczestniczy również Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych.

- Minister pozostaje w gotowości do dalszego wspólnego rozwiązywania problemów polskiego systemu służby zdrowia i liczy na konstruktywny dialog z wszystkimi jego uczestnikami podkreślając, że rozmowy nie mogą odbywać się w atmosferze strajku, którego zakładnikami stają się pacjenci. Szczególny sprzeciw ministra budzi wykorzystywanie ciężko chorych dzieci do wywierania nacisku, i to w finansowym kontekście.

Co aktualnie dzieje się w Centrum Zdrowia Dziecka?

Od wtorku (24 maja) bez zmian. Pielęgniarki protestują. W niedzielę (29 maja) minęła szósta doba strajku strajku "białego personelu" w warszawskiej placówce. Do tego czasu strony konfliktu kilkukrotnie próbowały się dogadać po czym... przerywały rozmowy. Nie ma porozumienia. Posiedzenie odbędzie się we wtorek (31 maja). Wtedy posłowie wysłuchają Konstanty Radziwiłł informującego o sytuacji w Centrum Zdrowia Dziecka.

Przeczytaj także inne teksty na temat protestu pielęgniarek. To: "Pielęgniarki odeszły od pacjentów!", "Nie sklonujemy się" kontra "Staramy się zapewnić bezpieczeństwo pacjentom", "Rzecznik Praw Dziecka pisze do resortu: Sytuacja w Centrum Zdrowia Dziecka naraża dzieci na niebezpieczeństwo!", "Rezydent nie może zastąpić strajkującej pielęgniarki","Jarosław Fedorowski: CZD ma roczny budżet niemal dziesięciokrotnie niższy od budżetu podobnej placówki w Liverpoolu!", "Julia Kubisa: To nie pielęgniarki, a system naraża życie dzieci" i "Małgorzata Syczewska: Jest możliwość, że CZD przestanie prowadzić działalność jak dotychczas"
 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.