123RF

Rewolucyjne zmiany w zwolnieniach lekarskich

Udostępnij:

Pracowników, firmy i klientów Zakładu Ubezpieczeń Społecznych czeka rewolucja w zwolnieniach lekarskich i systemie orzecznictwa. Chory będzie mógł między innymi wykonywać incydentalne czynności bez ryzyka utraty zasiłku. Zmiany mają wejść w życie z początkiem przyszłego roku.

Projekt nowelizacji Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej modyfikuje m.in. ustawę z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”. – Chorujący pracownicy mogą liczyć na ich poluzowanie – zaznacza gazeta.

Nowela precyzuje pojęcia pracy zarobkowej oraz wykorzystania zwolnienia od pracy niezgodnie z jego celem, czyli dwóch głównych kryteriów odbioru ubezpieczonemu zasiłku chorobowego, opiekuńczego i świadczenia rehabilitacyjnego za cały okres niezdolności do pracy.

Jak wyjaśnia gazeta, jedna z ważnych zmian jest taka, że chory na L4 będzie mógł wykonywać incydentalne czynności, np. podpisać rachunek, listę płac czy list przewozowy. Co więcej, będzie mógł się również wybrać na niezbędne zakupy, na zabieg medyczny, wizytę lekarską czy na pocztę. Bez groźby, że ZUS nie wypłaci mu pieniędzy – czytamy.

Zmiany czekają również osoby zatrudnione w dwóch miejscach. Jeżeli taki pracownik zachoruje, będzie mógł – za odpowiednią adnotacją lekarza – dalej wykonywać obowiązki służbowe dla drugiego szefa. Obecnie jest to niedopuszczalne. 

Dziennik informuje, że od nowego roku pełny zasiłek straci natomiast chory, który w momencie kontroli nie będzie przebywał w miejscu podanym na druku ZUS ZLA bądź w zawiadomieniu o zmianie tego adresu. – Uratuje się jednak spod topora, zasłaniając się względami zdrowotnymi lub podjęciem czynności incydentalnych wymuszonych istotnymi okolicznościami – wskazuje.

Ponadto projekt po raz pierwszy dopuszcza, by adres pobytu pacjenta wpisywany w druku ZUS ZLA mógł się znajdować poza granicami RP. Jeśli w grę wejdzie adres pobytu w kraju unii, EOG, Szwajcarii lub Wielkiej Brytanii albo w takim, z którym łączą Polskę wzajemne umowy międzynarodowe (np. Macedonia Północna), wystarczy jego podanie lekarzowi. Gdy jednak adres znajduje się w państwie, gdzie ZUS nie ma możliwości zlecenia kontroli wykorzystywania zwolnienia od pracy, konieczne jest uzasadnienie tego wskazaniami lekarza, np. co do zmiany klimatu ze względu na stan zdrowia lub innymi istotnymi okolicznościami, jak potrzeba zapewnienia za granicą opieki bliskiemu – pisze „DGP”.

Przeczytaj też: „Projekt reformy orzecznictwa lekarskiego w ZUS skierowany do konsultacji”.

Menedzer Zdrowia facebook

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.