PAP/EPA

Robert F. Kennedy podważy pozycję USA?

Udostępnij:

77 laureatów Nagrody Nobla apeluje do senatorów USA o odrzucenie kandydatury Roberta F. Kennedy’ego Juniora na stanowisko ministra zdrowia w nowym gabinecie prezydenta elekta Donalda Trumpa. Naukowcy twierdzą, że ten wybór narazi zdrowie publiczne na niebezpieczeństwo i podważy pozycję Ameryki jako światowego lidera w dziedzinie nauk o zdrowiu.

Eksperci podają w wątpliwość, czy Kennedy, który ich zdaniem nie ma kwalifikacji w zakresie medycyny, nauki i administracji, powinien objąć ministerstwo odpowiedzialne za ochronę zdrowia i finansowanie badań biomedycznych.

Nobliści potępiają promowanie przez niego teorii spiskowych, w tym sugerowanie, że szczepionki wywołują autyzm, czy odrzucenie badań naukowych dotyczących wywoływania AIDS przez wirus HIV.

Zdrowiem zajmie się antyszczepionkowiec i zwolennik teorii spiskowych?

Robert F. Kennedy Junior to syn Roberta F. Kennedy’ego, zamordowanego w 1968 r. prokuratora generalnego, i bratanek zabitego w 1963 r. prezydenta Johna F. Kennedy'ego.

Jest przeciwnikiem szczepionek i zwolennikiem wielu teorii spiskowych.

W 2015 r. porównał program szczepień z Holokaustem, a po wybuchu pandemii COVID-19 twierdził, że szczepienie przeciw wirusowi SARS-CoV-2 jest „najbardziej śmiercionośną szczepionką, jaką kiedykolwiek wyprodukowano”.

Poza tym doszukiwał się związku między masowymi strzelaninami a stosowaniem leków antydepresyjnych.

Stwierdził również, że chemikalia stosowane do uzdatniania wody powodują problem z identyfikacją seksualną dzieci, a sieć komórkowa piątej generacji (5G) jest wykorzystywana do kontrolowania zachowań ludzi i wykradania ich danych.

Kandydat na sekretarza zdrowia i opieki społecznej ostatnio zaatakował także branżę farmaceutyczną.

– Robert F. Kennedy Junior powiedział, że rządowe agencje USA zajmujące się regulującami dotyczącymi rynku leków mają interes w masowym truciu Amerykanów – podał 15 listopada „The Washington Post”.


Sygnatariuszami listu do senatorów są laureaci Nagrody Nobla z dziedzin fizjologii i medycyny, chemii, ekonomii oraz fizyki.

Wśród nich są:

  • Victor Ambros i Gary Ruvkun, którzy otrzymali tegorocznego Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny za odkrycie mikroRNA,
  • Daron Acemoglu i Simon Johnson, nagrodzeni w 2024 r. w dziedzinie nauk ekonomicznych za badania nad globalnymi nierównościami,
  • Richard Roberts, noblista w dziedzinie fizjologii lub medycyny w 1993 r.

List skierowany do amerykańskich senatorów to pierwszy przypadek, kiedy nobliści zabierają głos przeciwko wyborowi członków gabinetu prezydenta USA.

Laureaci zazwyczaj trzymają się z dala od polityki.

Przeczytaj także: „Kandydat Trumpa na ministra zdrowia: CDC jak «nazistowskie obozy zagłady» i „Zdrowiem zajmie się antyszczepionkowiec i zwolennik teorii spiskowych?”.

Więcej tekstów z cyklu „Czy za granicą leczą lepiej?” po kliknięciu w poniższy baner.

 
 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.