Roche kontestuje ministerialną decyzję w sprawie leczenia raka płuc

Udostępnij:
Chodzi o program lekowy „Leczenie niedrobnokomórkowego raka płuca”. Firma w specjalnie wydanym oświadczeniu wyrzuca mu fragmentaryczność i zapewnia, że zaproponowała bardziej kompleksowe rozwiązanie za podobne pieniądze. Zdaniem Roche odrzucono je „z niezrozumiałych powodów”.
- Stawiając na pierwszym miejscu dobro polskich pacjentów i postrzegając potrzeby chorych na raka płuca w sposób kompleksowy i całościowy, firma Roche zaakceptowała, 25 kwietnia 2018 r., zaproponowany przez Ministerstwo Zdrowia nowy kształt programu lekowego „Leczenie niedrobnokomórkowego raka płuca (ICD - 10 C34)”, który zacznie obowiązywać od 1maja 2018 r. – czytamy w oświadczeniu Roche.

Jednak zdaniem firmy rozszerzenie programu lekowego to pierwszy etap potrzebnej zmiany w podejściu do leczenia zaawansowanego NDRP w Polsce.

- Zwracamy uwagę, że zaproponowany program jest rozwiązaniem częściowym i nieoptymalnym, bo pomija
ok. 70% populacji pacjentów w II linii leczenia (z rakiem niepłaskonabłonkowym, tj. ok. 1000 pacjentów rocznie) – pisze Roche. -Nie można, zatem jeszcze mówić dziś o kompleksowości leczenia i równym traktowaniu chorych na raka płuca w Polsce. Z niezrozumiałych dla Roche względów program obejmuje jedynie dwie z trzech obecnie zarejestrowanych immunoterapii w leczeniu NDRP (pembrolizumab i niwolumab) – dodaje.

Jak opisuje Roche w programie pominięty został atezolizumab, który uzyskał pozytywną rekomendację Prezesa AOTMiT we wskazaniu obejmującym wszystkich chorych wcześniej leczonych na zaawansowanego NDRP, niezależnie od podtypu histopatologicznego nowotworu.

- Liczymy zatem, że kwietniowe zapewnienie Ministerstwa Zdrowia o wypracowaniu kompleksowego podejścia terapeutycznego w leczeniu NDRP, które uwzględni również terapię atelizumabem, w najbliższych miesiącach zostanie zrealizowane. Dopiero wówczas zapewnione zostaną standardy opieki i leczenia pacjentów z NDRP w Polsce zgodne z wytycznymi ASCO 2017, NCCN oraz zaleceniami klinicystów przedstawianymi m.in. w Strategii Walki z Rakiem Płuca.

Roche podkreśla, że jedynie uwzględnienie wszystkich trzech innowacyjnych opcji terapeutycznych z klasy immunoterapii w leczeniu NDRP umożliwi Ministerstwu Zdrowia rozwiązanie tego dotkliwego problemu w Polsce.

Przeczytaj także: "Przyglądamy się nowej liście leków refundowanych".
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.