Rośnie liczba postępowań prokuratorskich w sprawie błędów medycznych

Udostępnij:
W 2017 roku prokuratury w całym kraju prowadziły 5678 postępowań dotyczących błędów medycznych. To o 15 proc. więcej niż w 2016 r. (4963). A tego typu spraw będzie coraz więcej.
Skąd ten wzrost? - Przyczyn jest kilka: skuteczniejsi prokuratorzy, bardziej świadome społeczeństwo i coraz hojniejsze dla pokrzywdzonych sądy. Ale nie tylko - odpowiada "Rzeczpospolita".

Ewa Bialik, rzecznik prasowy Prokuratury Krajowej, w rozmowie z "Rzeczpospolitą" wyjaśnia, że to efekt utworzenia specjalnych wydziałów w prokuraturach regionalnych oraz przejęcia do prowadzenia części takich spraw przez prokuratury okręgowe. Dodaje, że dzięki temu poprawiła się jakość postępowań dotyczących błędów medycznych - prokuratorzy coraz częściej osobiście wykonują czynności procesowe, np. przesłuchują świadków.

Z danych Prokuratury Krajowej wynika, że w porównaniu z 2016 r. w minionym roku o 8 proc. wzrosła też liczba nowych spraw o błędy medyczne. O prawie 16 proc. zwiększyła się również liczba postępowań kończonych przez prokuratorów. W 2016 r. prokuratorzy zakończyli 3634 sprawy dotyczące błędów medycznych, a w 2017 r. - 4206.

139 spraw zakończyło się aktem oskarżenia (wzrost o 23 proc.), dwie wnioskiem o dobrowolne poddanie się karze. W 248 przypadkach prokuratura odmówiła wszczęcia postępowania przygotowawczego, a w 1613 umorzyła postępowanie.

Zachęcamy do polubienia profilu "Menedżera Zdrowia" na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania konta na Twitterze: www.twitter.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.