123RF

Senior bez opieki

Udostępnij:

W 2060 r. osób starszych w Polsce może być już niemal 12 mln – to oznacza, że będą stanowić 40 proc. społeczeństwa. Postępujące starzenie się populacji jest wyzwaniem, jeśli chodzi o opiekę geriatryczną i długoterminową. Głównie chodzi o brak kadr, w szczególności pielęgniarek.

Liczba osób starszych systematycznie się zwiększa.

W 2023 r. liczba ludności Polski wynosiła 37,6 mln, w tym niemal 9,9 mln stanowiły osoby powyżej 60. roku życia. Z prognoz Głównego Urzędu Statystycznego seniorów wynika, że w 2060 r. do 11,8 mln – będzie ona stanowiła prawie 40 proc. ogółu ludności.

W starszym wieku zwiększa się nie tylko ryzyko chorób, ale także utraty sprawności w codziennym funkcjonowaniu.

Co trzeci senior ma trudności z wykonywaniem czynności związanych z podstawową samoobsługą. W przypadku bardziej złożonych czynności potrzeba pomocy jest znacznie większa. Dlatego tak ważna jest pomoc pielęgniarska.

Kłopotem jest to, że wkrótce znaczna część personelu zatrudnionego w opiece długoterminowej przejdzie w wiek emerytalny. Bez odpowiednich działań niedobór kadry medycznej i opiekuńczej w opiece długoterminowej może już niedługo być krytyczny.

– Podstawą opieki długoterminowej są kadry, a z tym mamy problem – ocenia Magdalena Osińska-Kurzywilk, prezes Koalicji „Na pomoc niesamodzielnym”.

– Praca w opiece długoterminowej nie cieszy się dużym zainteresowaniem z wielu względów – jeden to wynagrodzenia, szczególnie u pielęgniarek – podkreśla.

Z opracowanego przez resort zdrowia raportu „Kompleksowy przegląd możliwości tworzenia w szpitalach powiatowych ośrodków opieki długoterminowej oraz oddziałów geriatrycznych w Polsce” wynika, że średni wiek pielęgniarki w opiece długoterminowej to 50 lat, w tym ponad 14 proc. jest w wieku emerytalnym. Średni wiek pielęgniarki wynosi 48 lat, w tym niemal 9 proc. mogłoby pójść już na emeryturę.

W przyszłości będzie brakowało pielęgniarek, a w konsekwencji będzie problem w zapewnieniu pacjentom w starszym wieku opieki na właściwym poziomie.

– Pielęgniarska opieka długoterminowa jest trudna. Często pielęgniarki muszą samodzielnie podejmować decyzje, być specjalistami w różnych dziedzinach – kardiologii, internie, pulmonologii i innych. Dlatego niewiele osób podejmuje się pracy w opiece długoterminowej. Jest słabo wynagradzana w tym systemie publicznym – pielęgniarki traktują ją raczej jako dodatkowe źródło dochodu – tłumaczy prezes Koalicji „Na pomoc niesamodzielnym”.

Przeczytaj także: „Stare i biedne – obraz polskich pielęgniarek i położnych” i „Niechciani – seniorzy w szpitalach”.

Menedzer Zdrowia facebook

 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.