Śląscy aptekarze proszą lekarzy, by wypisywali na receptach międzynarodowe nazwy leków

Udostępnij:
Ustawa refundacyjna wprowadziła nowy system proponowania i wydawania tańszych odpowiedników leków, który prawie całkowicie zablokował możliwość wydania tańszego dla pacjenta odpowiednika z listy leków refundowanych.
W wielu przypadkach nawet nie ma żadnej możliwości wydania pacjentowi tańszego refundowanego odpowiednika (choć takie na liście refundowanej figurują), co jest szczególnie dotkliwe gdy przepisany lek jest w danej chwili niedostępny.


Szczegóły:

Apteka, poza innymi dotychczasowymi wymogami, może zamienić lek na inny refundowany odpowiednik tylko wtedy gdy jego cena detaliczna jest niższa od limitu leku wypisanego na recepcie. Niewiele lub czasami żadne odpowiedniki w swojej grupie nie spełniają tego warunku.


Przykład:

Gdy w hurtowni brak leku np. Amoksiklawu 875+125, to nie ma szansy zamienić go na cokolwiek by wydać pacjentowi lek refundowany, wszystkie odpowiedniki mają cenę detaliczną wyższą od limitu Amoksklawu. Pacjent musi wrócić do lekarza w celu przepisania kolejnego leku lub ponieść 100% za odpowiednik, który mógłby otrzymać jako refundowany.
Przy wpisaniu nazwy międzynarodowej apteka wyda dostępny i najtańszy lek refundowany.


Zapis w nowej ustawie refundacyjnej:

Art. 44. 1. Osoba wydająca leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego, wyroby medyczne objęte refundacją ma obowiązek poinformować świadczeniobiorcę o możliwości nabycia leku objętego refundacją, innego niż lek przepisany na recepcie, o tej samej nazwie międzynarodowej, dawce, postaci farmaceutycznej, która nie powoduje powstania różnic terapeutycznych, i o tym samym wskazaniu terapeutycznym, którego cena detaliczna nie przekracza limitu finansowania ze środków publicznych oraz ceny detalicznej leku przepisanego na recepcie. Apteka ma obowiązek zapewnić dostępność tego leku.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.