Strong, HIV Positive, Empowered Women – silne, HIV-pozytywne, świadome swoich praw kobiety – rusza polska edycja Programu SHE

Udostępnij:
Ruszyła polska edycja programu SHE – pierwszego europejskiego projektu edukacyjnego skierowanego do kobiet żyjących z HIV. Program został opracowany przez międzynarodową grupę ekspertów z organizacji pozarządowych i specjalistów w leczeniu zakażenia HIV oraz kobiety żyjące z HIV. Program SHE jest realizowany przy wsparciu firmy farmaceutycznej Bristol-Myers Squibb.
SHE to pierwszy europejski program edukacyjny, który ma na celu wspieranie kobiet zakażonych HIV w dążeniu do poprawy jakości życia, w tym do uzyskania najlepszej możliwej opieki zdrowotnej. Program SHE pomaga kobietom kształtować silne postawy, budując je na wzajemnym zaufaniu i wsparciu oraz daje im możliwość wzajemnej wymiany doświadczeń i poglądów.

Celem programu jest zapewnienie kobietom żyjącym z HIV koniecznego wsparcia psychologicznego oraz przekazanie niezbędnej wiedzy na temat opieki medycznej.

W dużej części program opiera się na wzajemnej pomocy, udzielanej sobie przez kobiety seropozytywne. Twórcy programu stworzyli narzędzia ułatwiające nawiązanie dialogu między kobietami zakażonymi HIV i budowanie sieci wzajemnego wsparcia.

Każda choroba ma wymiar nie tylko stricte medyczny, ale również psychologiczny – zauważa Magdalena Ankiersztejn-Bartczak z Fundacji Edukacji Społecznej. – Kobieta, która dowiaduje się o zakażeniu HIV, rozpoczyna zmaganie się nie tylko z wirusem, ale także ze stereotypami i stygmatyzacją społeczną. W takiej sytuacji kontakt z innymi kobietami, które posiadają już doświadczenie w codziennym radzeniu sobie z taką samą chorobą, ma niebagatelne znaczenie dla zwiększenia ich pewności siebie.

Organizatorzy programu SHE zachęcają kobiety zakażone HIV do aktywnego dzielenia się swoją wiedzą, spostrzeżeniami i opiniami z innymi seropozytywnymi kobietami. Eksperci SHE przygotowali również materiały edukacyjne, które wzbogacą uczestniczki programu o bardzo użyteczną wiedzę o zakażeniu i jego wpływie na ich zdrowie i na wiele innych aspektów ich codziennego życia.

Ambasadorką programu SHE w Polsce jest Małgorzata Socha. – Chciałabym uświadomić kobietom, że z HIV można normalnie żyć – mówi aktorka. – Przygotowując się do roli zakażonej dziewczyny w serialu, miałam okazję dowiedzieć się, jak dużym obciążeniem psychicznym jest choroba oraz jak bardzo kobiety boją się ujawnienia zakażenia ze względu na nietolerancję ze strony otoczenia. To doświadczenie zbudowało we mnie przekonanie, że należy wytrwale walczyć ze stereotypami związanymi z zakażeniem HIV.

Edukacja kobiet zakażonych HIV
Podstawowym narzędziem służącym edukacji kobiet zakażonych HIV będą warsztaty prowadzone przez Fundację Edukacji Społecznej we współpracy z organizacjami skupiającymi osoby seropozytywne. W całej Polsce odbędzie się 5 takich spotkań. Pierwsze z nich będzie miało miejsce już 31 marca br. w Warszawie, a kolejne odbędą się:
• 21 kwietnia we Wrocławiu
• 9 czerwca w Szczecinie
• 23 czerwca w Toruniu
• między 2 a 6 września w miejscowości Szarlota (woj. pomorskie) w ramach XVI Ogólnopolskiego Spotkania Osób Żyjących z HIV Stowarzyszenia „Sieć Plus”.

Program SHE opiera się na modelu wzajemnej pomocy pacjentek. Aby wyposażyć kobiety w odpowiednią wiedzę i narzędzia pozwalające na skuteczne działanie w tym zakresie, w ramach programu SHE powstał poradnik dla kobiet tworzących grupy wsparcia.

W poradniku znajdują się informacje merytoryczne oraz praktyczne wskazówki, dotyczące prowadzenia sesji i obustronnej pomocy. W ramach Programu powstała również strona internetowa www.shetoshe.org, której treść przygotowana została przez kobiety zakażone HIV z myślą o innych kobietach zakażonych HIV. Wkrótce strona ta dostępna będzie również w polskiej wersji językowej.

Aby zapewnić kobietom zakażonym HIV opiekę medyczną na najwyższym poziomie, w ramach programu SHE powstaną centra konsultacyjne składające się z lekarzy specjalistów chorób zakaźnych, ginekologów oraz psychologów. Ich zadaniem będzie zapewnienie kompleksowej, opartej na najnowszej wiedzy, medycznej opieki dla wszystkich zgłaszających się ze swoimi problemami pacjentek zakażonych HIV.

Program SHE został zainaugurowany w lipcu 2011 roku w Rzymie podczas VI konferencji International AIDS Society. Został opracowany przez niezależny komitet doradczy, składający się z kobiet zakażonych HIV oraz lekarzy, przy wsparciu firmy farmaceutycznej Bristol-Myers Squibb.

Za realizację programu SHE w Polsce odpowiada Fundacja Edukacji Społecznej. Patronat nad akcją objęło Krajowe Centrum ds. AIDS oraz Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.