Studenci przeciw białaczce: trwa rejestracja dawców szpiku

Udostępnij:
Co godzinę ktoś dowiaduje się, że choruje na białaczkę. Jedną z metod leczenia choroby jest przeszczepienie szpiku kostnego. „Dla Ciebie to pięć minut, dla kogoś całe życie” to hasło akcji rejestracji potencjalnych dawców szpiku wśród studentów. Polski rejestr liczy już pół miliona dawców.
Organizatorem akcji jest Fundacja DKMS oraz 230 studentów z całego kraju. Rejestracja jest możliwa na 104 uczelniach w 180 punktach 9 i 10 kwietnia w 46 miastach. Rejestracja ma charakter innowacyjny. Wyszkoleni pracownicy Fundacji DKMS pobierają chętnym wymaz z błony śluzowej wewnętrznej strony policzka. Przeprowadzany jest także wywiad medyczny oraz należy wypełnić specjalny formularz. Zarejestrować się może każdy zdrowy człowiek między 18 a 55 rokiem życia ważący minimum 50 kg. Na podstawie pobranej próbki zostają określone cechy zgodności antygenowej. Jeśli następuje zgodność genetyczna może dojść do przeszczepienia.

Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować, powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL. Aby sprawdzić gdzie najbliżej będzie znajdował się punkt, wystarczy wejść w kalendarz dni dawcy na stroniewww.dkms.pl.

- Prosimy, przyjdźcie i dajcie szansę na życie tym, dla których jedynym ratunkiem jest przeszczepienie komórek macierzystych od niespokrewnionego dawcy – zachęca Agata Maraszek, Kierownik Działu Rekrutacji Dawców, cytowana przez Wirtualną Polskę.

Jak czytamy na stronie Fundacji przeciw Leukemii białaczki, czyli choroby onkohematologiczne, stanowią szeroką gamę chorób nowotworowych krwi, które nieraz - mimo bardzo podobnej nazwy - w znaczny sposób różnią się pod względem leczenia i rokowania. W leczeniu choroby hematologicznej ważne jest precyzyjne rozpoznanie wraz ze szczegółowym określeniem rodzaju komórek, z których wywodzi się nowotwór. Ogólnie rzecz biorąc, choroby te polegają na klonalnym, czyli wywodzącym się z pojedynczej komórki, rozroście danej linii komórkowej, najczęściej prekursorów prawidłowych komórek krwi.

Corocznie przybywa w Polsce ponad 6000 nowych przypadków białaczek - mniej więcej tyle samo białaczek ostrych co przewlekłych i głównie u osób starszych. Spodziewać się należy prawie 10-krotnie większej liczby zachorowań osób dorosłych niż dzieci [4500 w porównaniu z 500 zachorowaniami wśród dzieci w wieku 0-14 lat]. Ponad połowę wszystkich chorych na białaczki stanowią osoby powyżej 60 roku życia.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.