Szpitale zapłacą gminę mniejsze podatki - prezydent podpisał ustawę

Udostępnij:
Placówki udzielające świadczeń zdrowotnych, mniej pieniędzy oddadzą gminom. To dlatego że preferencyjną stawkę zastosują nie tylko do pomieszczeń, gdzie leczą pacjentów
Źródło: "Rzeczpospolita"

Prezydent podpisał zmianę ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Dotyczy ona opodatkowania nieruchomości, które są zajęte naprowadzenie działalności gospodarczej w zakresie udzielania świadczeń zdrowotnych. To dobra wiadomość dla szpitali, przychodni i sanatoriów.

Obecnie, zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 2 lit. d ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, według preferencyjnej stawki opodatkowane są budynki (lub ich części) zajęte naprowadzenie działalności gospodarczej w zakresie udzielania świadczeń zdrowotnych. Pojawiają się więc wątpliwości co do zakresu stosowania tej preferencji. Świadczą o tym liczne spory zakończone wyrokami. Przykładem jest orzeczenie z 28 lutego 2007 r. wydane przez Naczelny Sąd Administracyjny (II FSK 305/ 06). Wynika z niego, że pomieszczenia zajęte na świadczenia w zakresie wyżywienia nie są opodatkowane preferencyjną stawką. Ojej stosowaniu nie przesądza bowiem to, że właściciel posiada status niepublicznego zakładu opieki zdrowotnej.
Wątpliwości dotyczą także innych pomieszczeń, np. administracyjnych, gospodarczych i socjalnych.

Od nowego roku preferencyjna stawka znajdzie zastosowanie do„budynków lub ich części związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej w zakresie udzielania świadczeń zdrowotnych, zajętych przez podmioty udzielające tych świadczeń”. Dokonano więc, na pozór prostego, zabiegu leksykalnego, zamieniając słowa „zajęte na” na „związane z”. W praktyce oznacza to jednak znaczne rozszerzenie możliwości stosowania niższej stawki.

Użycie wyrażenia „związane z” powinno bowiem oznaczać, że cała powierzchnia posiadana przez przedsiębiorcę prowadzącego działalność gospodarczą w zakresie świadczeń zdrowotnych będzie objęta preferencyjną stawką. Taka interpretacja wydaje się najbardziej uzasadniona, bo dotychczas właśnie tak organy podatkowe rozumiały wyrażenie „budynki związane z działalnością gospodarczą”. Wystarczy bowiem, że przedsiębiorca posiada daną nieruchomość (bez względu czy jest ona zajęta na prowadzenie działalności czy stoi niewykorzystana), aby podlegała opodatkowaniu według najwyższej stawki (a nie np. stawki przeznaczonej dla „budynków pozostałych”). Nie ma wątpliwości, że pojęcie „związane z” jest znacznie szersze od pojęcia „zajęte na”. Dotychczas wynikały z tego niekorzystne dla podatników konsekwencje. Potwierdzało to orzecznictwo, np. wyroki: NSA z 16 grudnia 2009 r. (II FSK 667/09) i Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 11 marca 2008 r. (III SA/Wa 2058/07). Należałoby zatem oczekiwać, że wprowadzona zmiana pozwoli na szerokie zastosowanie stawki preferencyjnej. Czy tak będzie w praktyce? Niestety, wydaje się, że spory na etapie uchwalania ustawy są zapowiedzią przyszłych dyskusji z organami podatkowymi.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.