Sztab kryzysowy z udziałem minister zdrowia
Tagi: | Izabela Leszczyna, Ministerstwo Zdrowia, powódź, sztab kryzysowy, Nysa, Paczków, szpital, szpitale, zalane, przychodnie, leki, apteki, hurtownie farmaceutyczne, szczepionki, tężec, Marek Wójcik |
– W czasie powodzi służby ewakuowały 101 pacjentów ze Szpitala Powiatowego w Nysie oraz 35 pacjentów z Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Paczkowie – poinformowała minister zdrowia Izabela Leszczyna podczas posiedzenia sztabu kryzysowego we Wrocławiu, dodając, że chorzy znaleźli od razu miejsca w innych placówkach.
20 września o godz. 7 rano we Wrocławiu ponownie zebrał się sztab kryzysowy, poświęcony m.in. kwestiom zdrowotnym i epidemiologicznym. W posiedzeniu sztabu wzięła udział minister zdrowia Izabela Leszczyna.
Szefowa resortu podsumowała, jak instytucje ochrony zdrowia ucierpiały do tej pory w wyniku powodzi na południu Polski.
Zalany został jeden szpital – w
Nysie.
– Ewakuowaliśmy stamtąd 101 pacjentów z pomocą wojska, straży pożarnej i
służb ratowniczych. Zalany został też Zakład Opiekuńczo-Leczniczy w Paczkowie,
skąd trzeba było zabrać 35 osób – poinformowała Leszczyna, dodając,
że pacjenci znaleźli od razu miejsca w innych szpitalach.
Zalane zostały również sanatoria lecznicze w Lądku-Zdroju i Długopolu.
– Bardzo ucierpiały również 23. Wojskowy Szpital Uzdrowiskowo-Rehabilitacyjny w Lądku-Zdroju, ośrodek rehabilitacji stacjonarnej w miejscowości Wleń oraz psychiatryczny zakład opiekuńczo-leczniczy w Stroniu Śląskim – wyliczyła minister zdrowia, zaznaczając, że te dwa ostatnie ośrodki działają. W piątek minister będzie w obu miejscowościach razem ze swoim zastępcą Markiem Kosem.
Na Dolnym Śląsku znajduje się 390 przychodni podstawowej opieki zdrowotnej. Spośród nich 30 funkcjonuje w niepełnym wymiarze godzin, a dwie przychodnie w ogóle nie pracują (pow. ząbkowicki) – poinformowała
Natomiast w województwie opolskim na terenach zalewowych jest 48 przychodni. Nie pracuje pięć z nich – trzy w Nysie i dwie w Lewinie Brzeskim.
Hurtownie dowożą leki
Minister zdrowia zapewniła, że
nie ma problemu z dostępem do leków.
– Nie została zalana żadna hurtownia,
dowożą potrzebne leki – powiedziała. Problem był jedynie z dostawą do
Lewina Brzeskiego.
– Będziemy tym się zajmować dzisiaj – zapowiedziała Leszczyna.
W sumie w województwie opolskim jest problem z siedmioma aptekami, a w dolnośląskim – z czterema. Związany jest on także z dostępem placówek do internetu. Czterem aptekom zapewniono w tym przypadku dostęp do satelitarnego systemu telekomunikacyjnego Starlink.
Izabela Leszczyna przypomniała, że w związku z powodzią obowiązuje nowe zarządzenie Narodowego Funduszu Zdrowia, na podstawie którego pacjenci mogą korzystać z pomocy dowolnego lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, a nie tylko tego, do którego są zapisani. NFZ refunduje te świadczenia.
Leszczyna poinformowała, że działają centra zdrowia psychicznego. Na Opolszczyźnie – w Kędzierzynie-Koźlu i Krapkowicach. Na Dolnym Śląsku – między innymi w Kamiennej Górze, Kudowie-Zdroju i Jeleniej Górze. Działać będzie też mobilny punkt z pomocą psychologiczną – wsparcie zaoferowało Polskie Towarzystwo Psychologiczne.
Współpraca z GIS
Izabela Leszczyna przekazała
również, że według raportu głównego inspektora sanitarnego z czwartku 19 września obecnie
zalanych jest 89 wodociągów:
- w województwie dolnośląskim 55 (w 36 z nich woda po przegotowaniu jest zdatna do picia, do pozostałych dowożona jest w beczkowozach);
- w województwie opolskim 31 (woda po przegotowaniu zdatna jest do picia w 19);
- w województwie śląskim 3 (w jednym woda zdatna do picia po przegotowaniu).
– Sprawujemy poprzez sanepid nadzór nad żywnością – zalana nie jest zdatna do użytku. Zaopatrujemy również ludność w środki do dezynfekcji do powierzchni i wody – poinformowała Leszczyna, dodając, że można je bezpłatnie otrzymać w lokalnych sanepidach.
Jak podkreśliła szefowa, zabezpieczone są również szczepionki.
Bezpłatne szczepionki przeciw tężcowi
19 września wojewoda śląski Marek Wójcik przekazał, że szczepionki przeciwko tężcowi są bezpłatnie dostępne na szpitalnych oddziałach ratunkowych i w placówkach podstawowej opieki zdrowotnej.
– To są bezpłatne szczepionki poekspozycyjne dla osób, które zraniłyby się na przykład w trakcie sprzątania swoich posesji – wyjaśnił wojewoda śląski, informując, że w miarę potrzeb szczepionki te będą również w dyspozycji powiatowych inspektorów po to, żeby uzupełnić zapasy w POZ”.