TMT: Bo do tanga trzeba dwojga, czyli o współpracy kardiologa z gastroenterologiem

Udostępnij:
Komunikacja między sercem a żołądkiem jest znana od dawna - mówił w sobotę w Poznaniu prof. Zbigniew Gaciong z Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych, Nadciśnienia Tętniczego i Antologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Uczestnicy trwającego do niedzieli w stolicy Wielkopolski Kongresu Top Medical Trends dowiedzieli się, że najlepszą metodą na uniknięcie powikłań związanych z zespołem metabolicznym jest kontrola masy ciała. -Redukcja tej masy, zmniejszenie dziennej porcji spożywanych kalorii jest jedynym udowodnionym sposobem na wydłużenie życia - tłumaczył prof. Gaciong.

Sporo miejsca w sesji kardiologiczno-gastroenterologicznej poświęcono terapii statynami. Niestety, nie zawsze jest ona bezpieczna, ale - jak dowodził prof. Gaciong - nie ma podstaw medycznych, by odstawiać statyny, jeśli uzyska się cel lipidowy.

Jednak główną „gwiazdą” sesji „ Dialog kardiologa z gastroenterologiem” była...aspiryna. Czy chory z zespołem metabolicznym wysokiego ryzyka powinien dostawać ten popularny lek? - Są zestawy wytycznych dotyczących prewencji pierwotnej, które wyraźnie mówią, że stosowanie aspiryny jest w Polsce nadużywane. Aplikując aspirynę dajemy niewielką ochronę ze strony układu krążenia, narażając pacjenta na zwiększone ryzyko powikłań krwotocznych - mówił prof. Gaciong.

Profesor, powołując się na najnowsze badania naukowców amerykańskich, przyznał, że nawet już kilkuletnie stosowanie aspiryny zmniejsza ryzyko zachorowań na schorzenia nowotworowe. To jednak nie zmienia faktu, że nadużywana często przez pacjentów aspiryna powoduje wiele powikłań gastroenterologicznych.

Reprezentująca drugą stronę tego „dialogu” prof. Grażyna Rydzewska, kierownik Kliniki Chorób Wewnętrznych i Gastroenterologii Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie, uprzedziła: - Nie chcę mówić o szkodliwości aspiryny, ale raczej zastanowić się, co zrobić, kiedy pacjent musi ten lek zażywać, a jest wspólnym pacjentem kardiologa i gastroenterologa.

Profesor w swoim wykładzie dowiodła, że gastroenterolog decydując się na endoskopię u pacjenta leczonego z powodzeniem aspiryną, nie powinien z tego leku rezygnować. Apelowała o wyraźny podział procedur endoskopowych na te z grupy wysokiego i niskiego ryzyka. Jednocześnie uspokajała, że krwawienia związane z zabiegami endoskopowymi są rzadko śmiertelne.
- Gastroenterolog, podejmując decyzję o leczeniu endoskopowym pacjenta z problemami sercowo-naczyniowymi, musi brać pod uwagę ryzyko powikłań i konsultować się z kardiologiem, bo do tego tanga –jak śpiewała kiedyś „Budka Suflera” - trzeba dwojga - podkreśliła profesor Rydzewska.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.