Tabletki równie skuteczne jak stenty w leczeniu chorych ze stabilną chorobą wieńcową

Udostępnij:
Amerykańscy badacze ogłosili w poniedziałek, że podawanie pacjentom ze stabilną chorobą serca leków w postaci tabletek daje taki sam efekt jak rozszerzanie zwężonych naczyń wieńcowych za pomocą stentów.
To kolejne badanie, które potwierdza, że mniej inwazyjna i tańsza farmakoterapia jest równie skuteczna jak wszczepianie takim pacjentom specjalnych wyrobów medycznych.
Stenty są nadal preferowaną opcją terapeutyczną przy udrażnianiu zatkanych naczyń wieńcowych u pacjentów hospitalizowanych z powodu ostrego zawału serca.
Jednak szereg badań pokazało, że w przypadku chorych ze stabilną chorobą wieńcową, u których tętnice uległy zwężeniu (co może powodować bóle w klatce piersiowej), stenty nie są wcale skuteczniejsze od leków.
W najnowszej analizie autorstwa dr Kathleen Stergiopoulous i dr Davida Browna z Centrum Medycznego Uniwersytetu Stony Brook w Nowym Jorku, która została opublikowana w czasopiśmie Archives of Internal Medicine, badacze obalają argumenty, że wcześniejsze wyniki dotyczyły przestarzałej technologii medycznej.
We wcześniejszych analizach uwzględniano dane z badań, w których porównywano farmakoterapię z angioplastyką balonową (jest to zabieg, w którym do naczynia wprowadza się cewnik balonowy, a następnie rozpręża balon w celu udrożnienia zwężonej tętnicy).

W zaprezentowanej nowej meta-analizie, zespół naukowców uwzględnił dane z najnowszych badań, w których porównywano farmakoterapię z wszczepieniem stentów (są tą wykonane z metalowej siateczki rurki, które udrażniają tętnicę i zapobiegają jej ponownemu zamknięciu).

– Pytanie brzmiało, czy u takich chorych wszczepienie stentów w ramach terapii początkowej przynosi większe korzyści w porównaniu ze stosowaniem optymalnej farmakoterapii i kierowaniem ich na zabieg wszczepienia stentów dopiero wtedy, gdy okaże się to konieczne – wyjaśnił dr Brown w rozmowie telefonicznej.

W analizie uwzględniono wyniki dla 7200 pacjentów uczestniczących w ośmiu różnych badaniach w latach 1997-2005, w których porównywano zabieg wszczepienia stentów z leczeniem farmakologicznym u chorych ze zwężonymi odcinkami tętnic wieńcowych.

– Wyniki analizy wyraźnie pokazały, że wszczepianie stentów nie przynosi żadnych korzyści pod względem zmniejszenia śmiertelności, ryzyka zawału serca, konieczności powtarzania zabiegów, a nawet ustąpienia objawów dławicowych (bólu w klatce piersiowej) – oświadczył dr Brown.

Dodał także, że w swojej analizie jako pierwszy uwzględnił wyłącznie badania dotyczące stentów, a jej wyniki stanowią najlepsze jak dotąd porównanie korzyści płynących z zabiegu wszczepienia stentów ze skutecznością nowoczesnej farmakoterapii, która obejmuje aspirynę, różne leki na nadciśnienie (beta-blokery, inhibitory konwertazy angiotensyny lub leki blokujące receptory angiotensyny) oraz statyny obniżające poziom cholesterolu.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.