Telemedycyna w krakowskiej kardiologii za dotacje z Unii

Udostępnij:
Niewielkie urządzenie rejestruje pracę serca i przesyła wyniki do szpitalnej bazy, gdy tylko pacjent poczuje się gorzej. Wkrótce Krakowski Szpital Specjalistyczny Jana Pawła II rozpocznie drugi etap pilotażowego projektu monitoringu kardiologicznego.
Źródło: Dziennik Polski

Już 26 pacjentów zostało zdiagnozowanych dzięki Tele-EKG. To urządzenie za pomocą zestawu elektrod rejestruje zapis pracy serca. - Gdy pacjent czuje ból lub kołatanie serca, po prostu naciska przycisk na urządzeniu. w tym momencie minutowy zapis rytmu serca jest wysyłany do szpitalnej bazy danych. Poprzez wbudowany telefon komórkowy chory może również połączyć się z lekarzem - tłumaczy Jerzy Haduch, fizyk medyczny z Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II.

Projekt TCares oferuje jedne z pierwszych kardiologicznych usług telemedycznych w Krakowie. Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II realizuje je w ramach Programu Współpracy Międzynarodowej INTERREG IVC, projektu PEOPLE oraz przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej.

Dotychczas do diagnozy pacjentów wykorzystywane było tradycyjne EKG lub tzw. holter - urządzenie pozwalające na całodobowe monitorowanie rytmu serca również w warunkach domowych. Wadą tych urządzeń jest krótki okres obserwacji: holter był wypożyczany maksymalnie na dwie-trzy doby.
- Badania wykazują, że niektóre arytmie objawiają się rzadziej niż raz w tygodniu, więc holter nie jest urządzeniem, którym udawało się zdiagnozować wszystkie przypadki. Tymczasem Tele-EKG otrzymuje pacjent na miesiąc - mówi drKorneliusz Fil z Ośrodka Diagnostyki Prewencji i Telemedycyny.

Projekt adresowany jest do osób przewlekle chorych i starszych, które wymagają stałej opieki w domu. Dzięki TeleEKG udaje się zdiagnozować przyczynę omdleń, zasłabnięć lub zaburzenia rytmu serca.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.