Teleradiologiczne Centrum Diagnostyczne powstało w warszawskim szpitalu

Udostępnij:
Zdjęcie rentgenowskie wykonane natychmiast i dostępne dla lekarza na ekranie komputera w tej samej chwili. Do tego rozbudowane archiwum, będące częścią dokumentacji choroby pacjentów. Tak dzisiaj wygląda rzeczywistość w Wojskowym Instytucie Medycznym, które zrezygnowało z przestarzałej, analogowej radiologii na rzecz szybszych i dokładniejszych analiz cyfrowych.
Jak ważne w dzisiejszej medycynie jest szybkie i dokładne wykonanie zdjęcia rentgenowskiego, może powiedzieć praktycznie każdy, kto zmagał się choćby z problemami ortopedycznymi. Od wykonania zdjęcia do postawienia diagnozy, mogło jednak upłynąć w skrajnych przypadkach nawet kilkanaście godzin. Pacjenci musieli czekać.

Tego rodzaju problemów nie mają już leczący się w warszawskim szpitalu przy ul. Szaserów.
Za sprawą Teleradiologicznego Centrum Diagnostycznego, wszystkie wykonywane zdjęcia zapisywane są cyfrowo na serwerach jednostki. Lekarze zlecający badanie, zaraz po wykonaniu zdjęcia mogą je poddać analizie na ekranach swoich stacji diagnostycznych. Zdjęcie zapisywane jest w cyfrowym archiwum i jest dołączane do dokumentacji choroby pacjenta. Nie ma więc problemu, że zdjęcie „zginie”. Pacjent, otrzymuje jedynie cyfrową kopię zapisaną na płycie CD.

Cyfrowa radiologia to przede wszystkim spore ułatwienie. Programy służące do przeglądania i analizowania zdjęć dają technikowi i lekarzowi radiologowi dodatkowe funkcjonalności ułatwiające i polepszające proces dokonywania oceny. Obraz stworzony cyfrowo można powiększyć, zmienić jego kontrast i zaczernienie. Na monitorze można zrobić niezbędne pomiary, wybrać obszar zainteresowania i przeprowadzić jego szczegółową ocenę. Minimalizuje to więc prawdopodobieństwo postawienia błędnej diagnozy.

- W ramach projektu zakupiliśmy również cyfrowy dwuprzetwornikowy aparat rentgenowski, co w praktyce oznacza, że liczba wykonanych badań ograniczona jest tylko czasem potrzebnym na zmianę pacjentów – mówi prof. dr hab. n. med. Romana Bogusławska-Walecka – Kierownik Zakładu Radiologii Lekarskiej. Wszystko więc dzisiaj odbywa się szybciej i sprawniej.

Cyfryzacja diagnostyki obrazowej w Wojskowym Insytucie Medycznym, to jeden z większych projektów wprowadzanych w życie w tym roku w WIM.
Konieczna była również modernizacja działających dotychczas analogowo urządzeń, oraz zakup nowych – cyfrowych już maszyn. Do tego dochodziło również przystosowanie sieci teleinformatycznej.

- Aktualnie, praktycznie wszystkie urządzenia radiologiczne wykonują zapis cyfrowy. W ortopedii wykorzystujemy stacje „ortoview” dość istotne w przygotowywaniu zabiegów ortopedycznych. Oprócz tego np. w mammografii stosujemy specjalne płyty fosforowe i skanery za sprawą których wynik badania natychmiast jest dostępny dla lekarza – mówi Piotr Murawski, Szef Wydziału Teleinformatyki w WIM.


Projekt, który wart jest 9 790 036PLN został sfinansowany w 85% z Unii Europejskiej, w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.