Teraz przewlekle chorzy mogą być „Zwyczajnie aktywni” na rynku pracy

Udostępnij:
Prawie 2 miliony Polaków zmaga się codziennie nie tylko z wyzwaniami zawodowymi, ale i z autoimmunologicznymi chorobami zapalnymi i ich następstwami, co często bywa powodem rezygnacji z pracy. Najczęściej są to ludzie młodzi i aktywni, między 30. a 50. rokiem życia.
Aby pomóc im realizować zawodowe plany, powstał projekt „Zwyczajnie aktywni”. Właśnie ogłoszono zwycięzców tegorocznej edycji konkursu o grant pod tą samą nazwą.

Poradzić sobie z codziennymi obowiązkami w pracy, wymaganiami stawianymi przez przełożonych, rozwijać swoje kompetencje, być cenionym członkiem zespołu i mieć szerokie grono znajomych z pracy – to zwyczajne marzenia, zwyczajnie aktywnych zawodowo. Jednak dla chorych na autoimmunologiczne choroby zapalne, takie jak: RZS (reumatoidalne zapalenie stawów) i ZZSK (zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa), choroba Leśniowskiego-Crohna, wrzodziejące zapalenie jelita grubego czy łuszczyca lub łuszczycowe zapalenie stawów, pogodzenie ich z objawami choroby bywa niewykonalne bez odpowiedniego wsparcia otoczenia. Do zaprojektowanie właśnie takich programów wsparcia chorych organizatorzy projektu „Zwyczajnie Aktywni” zaprosili organizacje pacjentów z całej Polski i dla 3 najlepszych z nich przewidzieli nagrody w postaci grantów na realizację ich pomysłów.

Tegorocznymi laureatami nagrody „Zwyczajnie aktywni 2013” są:

1. Polskie Towarzystwo Wspierania Osób z Nieswoistymi Zapaleniami Jelita „J-elita”
za projekt
„Aktywne życie wbrew aktywnej chorobie”

2. Fundacja „Tak, mam łuszczycę”
za projekt
“ Biuro zmiany Pracy”

3. Wielkopolskie Stowarzyszenie Colitis Ulcerosa i Choroby Leśniowskiego-Crohna
za projekt
„Droga do Pracy”

Uzasadniając werdykt, prof. Bolesław Samoliński powiedział: Wiemy już, że nasze społeczeństwo się starzeje, a choroby przewlekłe przyspieszają ten proces i obniżają procent osób aktywnych zawodowo. Jednak dzięki uporowi pacjentów, którzy chcą żyć zwyczajnie i aktywnie i determinacji naukowców dążących do coraz lepszego poznania tych zagadkowych chorób, jakimi są autoimmunologiczne choroby zapalne, jesteśmy w stanie wspierać chorych również poza procesem leczenia w pokonywaniu codziennych trudności i realizacji planów zawodowych. To stara prawda, że dopóki zachowujemy aktywność w zwykłych codziennych zadaniach dopóty mam chęci, żeby żyć, bo czujemy się potrzebni. Dr Jarek Oleszczuk, dyrektor generalny firmy AbbVie Polska, która ufundowała granty, dodał: W przypadku tego typu chorób kluczowa jest właściwa diagnoza w jak najwcześniejszym stadium zarówno ze względu na leczenie, jak i wsparcie psychologiczne, jakiego potrzebują chorzy. Ma ono niebagatelny wpływ na samopoczucie pacjentów, postępy terapii a tym samym na jakość ich życia i możliwość wykonywania zwyczajnych aktywności każdego dnia.

Projekt „Zwyczajnie aktywni” zakłada wskazywanie dobrych wzorów do naśladowania dla środowiska pacjentów i organizacji sektora NGO oraz wsparcie ich w projektowaniu działań i ubieganiu się o ich finansowanie. Organizatorami projektu są długoletni działacze sektora ochrony zdrowia (Fundacja Urszuli Jaworskiej, Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej, Polskie Amazonki Ruch Społeczny oraz AbbVie Polska), którzy pragną dzielić się swoim doświadczeniem i wspierać chorych oraz organizacje ich reprezentujące w realizacji celów na rzecz aktywizacji zawodowej środowiska pacjentów.

Więcej informacji o konkursie na: www.zwyczajnieaktywni.pl
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.