Uniwersyteckie Centrum Kliniczne będzie spółką

Udostępnij:
Łączenie klinik, lekarze i pielęgniarki na kontrakty, redukcja zatrudnienia, oddanie nie medycznych usług prywatnym firmom, zmniejszenie liczby łóżek. Taką cenę musi zapłacić Uniwersyteckie Centrum Kliniczne, by uwolnić się z pętli zadłużenia.
Ceny tej zażądała Agencja Rozwoju Przemysłu w zamian za kredyt, którego bez poręczenia Ministerstwa Zdrowia nie chciał udzielić szpitalowi żaden z banków. Decyzja o udzieleniu pożyczki w wysokości 125,4 mln zł zapadła po zaakceptowaniu planu restrukturyzacji przygotowanym przez dyrekcję UCK.

- Żadna z klinik nie zostanie fizycznie zlikwidowana, ale wiele z nich zostanie połączonych w jedną - wyjaśnia Ewa Książek-Bator, dyrektor szpitala.
Na razie jest tylko decyzja o połączeniu Kliniki Alergologii z Kliniką Chorób Płuc, ale docelowo z 14 klinik powstać ma 7. Nieoficjalnie mówi się też o połączeniu kliniki chirurgii szczękowej z laryngologią oraz Kliniki Geriatrii z Kliniką Nadciśnienia Tętniczego.

Nową strukturę organizacyjną wymusi sama przeprowadzka do Centrum Medycyny Inwazyjnej, które ma zostać otwarte w listopadzie br. Kliniki, które się tam przeniosą, będą oferowały pacjentom komfortowe pokoje jedno-i dwuosobowe - zamiast wielkich sal chorych. Zwiększyć ma się jedynie liczba miejsc dla pacjentów internistycznych oraz w Klinice Rehabilitacji. ARP zażądała, by UCK docelowo zredukowało liczbę łóżek z 1143 do 999.

- Zmniejszyć ma się też zatrudnienie. Audytorzy uznali, że szpital ma zbyt wielu pracowników i to we wszystkich działach - mówi dyrektor Książek-Bator.
W ramach restrukturyzacji w szpitalu zwolnionych ma być ok. 90 osób, a ponad 140 osobom (głównie lekarzom, pielęgniarkom i technikom) zaproponowane zostanie przejście na kontrakty.

UCK będzie też pierwszym na Pomorzu dużym szpitalem, który przekształci się w spółkę. Wraz z drugim szpitalem uniwersyteckim w Katowicach został wytypowany przez Ministerstwo Zdrowia do programu pilotażowego.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.