Ustawa przeciw nepotyzmowi w ochronie zdrowia

Udostępnij:
"Pomiędzy nauczycielem akademickim i zatrudnionym w tej samej uczelni jego małżonkiem, krewnym lub powinowatym do drugiego stopnia włącznie oraz z osobą pozostającą w stosunku przysposobienia, opieki lub kurateli nie może powstać stosunek bezpośredniej podległości służbowej" - czytamy w projekcie nowelizacji prawa o szkolnictwie wyższym, nad którym trwają prace w Sejmie.
Źródło: gazeta.pl

I dlatego dla rektor Uniwersytetu Opolskiego dyskusja o tym jest na razie przedwczesna. - Poczekajmy, aż nowe prawo włącznie z klauzulą, o której mówimy, zostanie wprowadzone w życie. A kiedy już tak się stanie, polecę kadrom dokładne przejrzenie stanu zatrudnionych nauczycieli akademickich pod kątem właśnie podległości służbowej, gdy chodzi o krewnych - mówi. - Każdy przypadek zostanie indywidualnie rozpatrzony. Jestem legalistką i prawo na uczelni musi być przestrzegane. Jeśli będzie trzeba, podejmiemy odpowiednie decyzje, np. o przeniesieniu kogoś do innej jednostki, innej katedry, co jednak nie wykluczy np. dalszej wspólnej pracy naukowej. Bo praca nad wspólnym projektem nie ma nic wspólnego z podległością służbową.

Prof. Czaja dodaje, że na uniwersytecie jest kilka przypadków bezpośredniej podległości służbowej w rodzinie. - Jeśli ustawa wejdzie w życie, przeanalizujemy je - powtarza.
Nie chce na razie operować nazwiskami, twierdząc, że to przedwczesne.
Ze strony internetowej uczelni można się jednak dowiedzieć, że w Katedrze Inżynierii Procesowej (na Wydziale Przyrodniczo-Technicznym) kierowanej przez prof. Stanisława Gajdę pracuje dr Jerzy Gajda - jak ustaliliśmy - brat profesora.

Z kolei kierownikiem Katedry Biosystematyki jest prof. Jerzy Lis, w katedrze zatrudniona jest natomiast dr Barbara Lis.

Szefem Katedry Chemii Nieorganicznej jest dr hab. Krzysztof Kurzak, w katedrze pracuje także prof. Barbara Kurzak. Zakładem biochemii kieruje dr Hubert Wojtasek, a pracuje tam dr inż. Bożena Frąckowiak-Wojtasek.
Są także inne przykłady pracy członków tej samej rodziny na UO. Kilkakrotnie w wyszukiwarce pojawia się np. nazwisko Gawdzik - dwie osoby o tym nazwisku pracują w Katedrze Inżynierii Procesowej na Wydziale Przyrodniczo-Technicznym. Jedna z nich - prof. Andrzej Gawdzik - jest jego dziekanem.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.