Ustawa refundacyjna - zamach na innowacyjność w medycynie

Udostępnij:
Polska Platforma Technologiczna Innowacyjnej Medycyny (PPTIM) proponuje„Certyfikaty Innowacyjności” – nowatorskie rozwiązanie wspierające rozwój innowacyjnej medycyny w projekcie nowej ustawy refundacyjnej.
Członkowie Platformy uważają, że polski Rząd powinien dołożyć wszelkich starań, aby promować nakłady inwestycyjne na działalność badawczo-rozwojową, której celem jest poszukiwanie nowych terapii i technologii medycznych.

Obecnie w Polsce nakłady na badania i rozwój są ponad trzykrotnie niższe niż średnia europejska. Platforma wskazuje na zapisy ustawy refundacyjnej ograniczające i utrudniające możliwości rozwoju sektora farmaceutycznego poprzez wprowadzanie dodatkowych, podatków i obciążeń finansowych. W przypadku przyjęcia projektu Polska może stracić unikalną okazję do szybkiego rozwoju gospodarki opartej na wiedzy i nowoczesnych technologiach, a wręcz doprowadzić do regresu.

Polska Platforma Technologiczna Innowacyjnej Medycyny proponuje zapewnienie finansowania i stabilnego rozwoju innowacji w medycynie poprzez wprowadzenie „Certyfikatów Innowacyjności”. Nowatorskie rozwiązanie ma na celu wzmocnienie zaangażowania podmiotów branży farmaceutycznej na rzecz R&D. Dostęp do międzynarodowego know-how, możliwość współpracy z międzynarodowymi i krajowymi partnerami biznesowymi, a w długotrwałej perspektywie wzrost konkurencyjności i obecności polskich firm na międzynarodowych rynkach farmaceutycznych.

- Zastosowanie „Certyfikatów Innowacyjności” może spowodować odwrócenie kierunku z importu do eksportu wypracowanych nowoczesnych technologii medycznych – mówi prof. Jan Lubiński, koordynator PPTIM.

Platforma proponuje, aby każde przedsiębiorstwo uzyskujące przychód z tytułu refundacji leków było zobowiązane do wykupienia od np. Narodowego Centrum Badań i Rozwoju za określoną kwotę „Certyfikatu innowacyjności”. Jego przeznaczeniem będzie rozwój własnej działalności badawczej, inwestycje w małe podmioty gospodarcze. System certyfikatów może zastąpić przewidziany w ustawie 3 proc. podatek refundacyjny przeznaczony na działalność Agencji Oceny ny Technologii Medycznych.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.