W tym przypadku cukier krzepi

Udostępnij:
Naukowcy z Laboratorium Inżynierii Biomedycznej Politechniki Warszawskiej pod kierownictwem prof. Tomasza Ciacha opracowali cukrowe kapsułki z lekami, które mogą być skuteczne w walce z nowotworami.
Jak wyjaśnia prof. Ciach, komórki nowotworowe potrzebują ok. 200 razy więcej glukozy niż komórki zwykłe. Tę właściwość wykorzystali naukowcy w opracowaniu nanocząteczkowych kapsułek, które pozwolą na transport leków wprost do komórek rakowych. Kapsułki pokryte są otoczką polisacharydów. Ze względu na to, że chore komórki „bardzo lubią cukier”, chętnie przyswajają nanocząsteczkowy „cukierek”. Wewnątrz komórki nowotworowej kapsułka się rozpada i lek trafia bezpośrednio do guza.

- Badania przeprowadzone na zwierzętach pozwoliły nam stwierdzić, że podając dawkę leku w nanocząstkach uzyskujemy pięciokrotnie większe jego stężenie w guzie, niż gdybyśmy podali go w inny sposób" - powiedział PAP prof. Ciach.

Dodatkową właściwością takiego leku jest jego gromadzenie się w samym nowotworze, a przez to nierozprzestrzenianie się w organizmie. Dzięki temu lek może być podany w większej dawce niż w przypadku leczenia tradycyjnego. Mniejsze zatem są efekty uboczne, a organizm nie reaguje zbyt dużym spadkiem masy ciała i nie ulega zatruciu.

Przetransportowana kapsułka może zwierać kilka leków, które atakować będą komórki rakowe nawet przez kilka tygodni. Poza tym, gdy podaje się kilka leków o różnych mechanizmach działania, rak nie ma szans uodpornienia się na nie.
Badania prowadzone są na razie na zwierzętach, powinny się zakończyć pod koniec przyszłego roku i wtedy będzie można prowadzić badania na ludziach. Przeszkodą są koszty badań – potrzeba aż 30 mln dolarów.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.