Wada wzroku nie jest wskazaniem do dokonania cesarskiego cięcia

Udostępnij:
„Wada wzroku jest wskazaniem do cesarskiego cięcia”. Jeszcze do niedawna to zdanie determinowało wiele porodów. Kobiety z krótkowzrocznością na salę porodową przychodziły z zaświadczeniem od okulisty o do cesarki. Obecnie lekarze okuliści sugerują cesarskie cięcie jedynie wtedy, gdy na siatkówce oka widoczne są określone zmiany chorobowe.
Źródło: Głos Wielkopolski

Dziś ani krótkowzroczność, ani nadwzroczność nie jest powodem do rezygnacji z naturalnego porodu.
– Od dobrych kilku lat wiadomo, że o zaleceniu cięcia cesarskiego nie decyduje wysokość wady wzroku, ale obecność lub nieobecność specyficznych degeneracji obwodu siatkówki – tłumaczy prof. Marta Misiuk-Hojło.

– Dlatego należy wykonać badanie dna oka. Nawet, jeśli pacjentka ma dużą wadę wzroku sięgającą - 8, - 10 dioptrii, a obwód dna oka jest prawidłowy, to nie ma okulistycznych wskazań do rozwiązania ciąży cięciem cesarskim. Oczywiście, statystycznie rzecz biorąc, tego typu de generacje częściej zdarzają się u osób, które mają krótkowzroczność średnią i wysoką, ale nie w 100 proc. przypadków.

Nie ma żadnych badań naukowych, które udowodniłyby, że poród drogami natury odpowiada za pogorszenie wzroku. Warto jednak dbać o wzrok w czasie ciąży, bo jedynie lekarz może ocenić, czy ewentualne zmiany w ostrości widzenia są na tyle niepokojące, by mogły stanowić o przeciwwskazaniach do porodu naturalnego.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.