We wtorek do konsultacji społecznych trafi projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach

Udostępnij:
Nowelizacja przewiduje skrócenie o rok okresu osiągnięcia poziomu nakładów na ochronę zdrowia w wysokości co najmniej 6 proc. PKB, to jest do roku 2024, a także uregulowanie sprawy podwyżek dla lekarzy specjalistów oraz lekarzy rezydentów.
Zmiany dotyczą realizacji zapisów porozumienia z rezydentami, między innymi, w zakresie szybszego wzrostu publicznych nakładów na ochronę zdrowia.

Za projekt odpowiada wiceminister zdrowia Katarzyna Głowala.

- Przepisy projektowanej ustawy zawierają rozwiązania będące wynikiem dialogu społecznego, którego zwieńczeniem jest porozumienie ministra zdrowia z Porozumieniem Rezydentów z 8 lutego 2018 r. Strony tego porozumienia jako podstawowy cel swoich działań określiły zwiększenie dostępności do świadczeń zdrowotnych oraz poprawę ich jakości, między innymi poprzez zwiększenie finansowania publicznego systemu ochrony zdrowia oraz zagwarantowanie lepszych warunków pracy kadrom medycznym. Projektowana regulacja realizuje wymienione cele poprzez skrócenie o rok okresu osiągnięcia poziomu nakładów na ochronę zdrowia w wysokości co najmniej 6 proc. PKB, to jest do roku 2024, co oznacza również ich nominalne zwiększenie w tym okresie w stosunku do aktualnie obowiązującej ustawy oraz uregulowanie kwestii przeznaczenia środków publicznych na podwyższenie wynagrodzeń lekarzy specjalistów oraz lekarzy rezydentów - czytamy na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.