Więcej zyska pacjent niepokorny

Udostępnij:
Według prognoz Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) oraz Unii Przeciwrakowej (UICC) w ciągu najbliższych 15 – 20 lat na świecie nastąpi podwojenie liczby nowych zachorowań na nowotwory. w niektórych krajach nowotwory już stanowią pierwszą przyczynę zgonów. w Polsce wciągu roku zachorowuje 160 tys. osób i 90 tys. umiera – pisze na łamach "Rzeczpospolitej" Janusz Meder, prezes Polskiej Unii Onkologii.
W USA przeznacza się na ochronę zdrowia 16 proc. PKB, w wielu krajach Europy 8-10 proc., a w Polsce 6 proc. Mimo tak niskich nakładów efektywność polskiej onkologii jest bardzo wysoka, chociaż w Polsce aż 70-80 proc. ludzi zbyt późno zgłasza się do onkologa.

Samo zwiększenie pieniędzy na onkologię nie wystarczy. Potrzebne jest ekonomiczne gospodarowanie środkami, szukanie oszczędności w naprawianiu systemu i edukacja społeczeństwa na temat prewencji i profilaktyki onkologicznej, ponieważ wcześniej wykryty nowotwór najczęściej oznacza zmniejszenie środków finansowych na leczenie.

Mimo ciągle niskiej frekwencji stopniowo wzrasta liczba osób korzystających z bezpłatnych badań przesiewowych (mammografie, cytologie i kolonoskopie), ale trzeba pamiętać, że Narodowy Program Zwalczania Chorób Nowotworowych jest pierwszym tego typu programem przesiewowym w historii Polski.

Warto być nie pokornym pacjentem. Więcej zyska pacjent niepokorny, który upomina się o swoje prawa, niż cichy, o którego nikt się nie upomni. Dlatego bardzo ważna jest poprawna relacja między lekarzem a pacjentem na zasadzie współpartnerstwa, współodpowiedzialności i wzajemnego poszanowania.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.