iStock

Większa presja na lekarzy – przepisy zaostrzą odpowiedzialność prawną, utrudniając wykonywanie zawodu

Udostępnij:
Tagi: NRL, Kodeks karny
Prezydium NRL publikuje stanowisko w sprawie przepisów wyznaczających zakres odpowiedzialności lekarzy. – W reżimie prawnym, w którym każde niepowodzenie lecznicze może zostać zakwalifikowane przez prokuraturę jako nieumyślne przestępstwo zagrożone coraz surowszą karą, lekarze są poddawani zwiększającej się presji – zwraca uwagę organizacja.
Stanowisko dotyczy projektowanej nowelizacji Kodeksu karnego.

– Wśród zmienianych przepisów, dla których przewidziano surowszą karę, znajdują się także przestępstwa nieumyślne, które mogą zostać popełnione przez lekarzy w trakcie leczenia pacjentów, takie jak nieumyślne spowodowanie śmieci (art. 155 Kodeksu karnego) i udzielenie kobiecie ciężarnej pomocy w przerwaniu ciąży z naruszeniem przepisów ustawy, jeśli skutkiem jest śmierć kobiety (art. 154 § 2 Kodeksu karnego). Ta nowelizacja powoduje, że znacznie zwiększa się ryzyko orzeczenia przez sąd kary pozbawienia wolności bez możliwości warunkowego zawieszenia jej wykonania i bez możliwości zamienienia jej na karę o charakterze nieizolacyjnym. Działając w takich warunkach, to jest w reżimie prawnym, w którym każde niepowodzenie lecznicze może zostać zakwalifikowane przez prokuraturę jako nieumyślne przestępstwo zagrożone coraz surowszą karą, nie wyłączając kary bezwzględnego pozbawienia wolności, naturalne jest, że lekarze są poddawani wzrastającej presji w trakcie wykonywania swojego zawodu – czytamy w stanowisku NRL.

Prezydium organizacji podkreśla, że „obawa o utratę wolności, prawa wykonywania zawodu i poniesienie innej surowej kary za działania podjęte w celu ratowania czyjegoś życia i zdrowia powoduje, że trudno będzie pozyskać lekarzy gotowych do odbycia specjalizacji w dziedzinach medycyny szczególnie narażonych na ryzyko zabiegowe oraz lekarzy gotowych do wykonywania pracy w warunkach bezpośredniego narażenia pacjenta na utratę życia czy zdrowia”.

– Samorząd lekarski od dawna zwraca uwagę, że misją lekarzy jest niesienie pomocy pacjentom, w tym także podejmowanie trudnych decyzji zabiegowych. Stwarzanie przez ustawodawcę, a także przez wypowiedzi niektórych polityków, atmosfery stałego zagrożenia prawnego dla środowiska lekarskiego niesie za sobą ryzyko pogłębiania braków kadrowych w niektórych, szczególnie „niebezpiecznych” specjalizacjach i brak obsady w placówkach ochrony zdrowia, w których ryzyko niepowodzenia leczniczego o istotnych dla pacjenta skutkach zdrowotnych jest większe – uzasadniają członkowie prezydium.

– Podobnie negatywnie należy ocenić sytuację prawną, jaka zaistniała dla środowiska lekarskiego po wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 22 października 2020 r. [sygn. akt K 1/20 – informuje „Menedżer Zdrowia”], w przypadku której do chwili obecnej nie wypracowano oczekiwanego kompromisu i nie podjęto mającej realne szanse powodzenia inicjatywy legislacyjnej, a ryzyko związane z brakiem jasnych regulacji prawnych próbuje się przerzucać w całości na przedstawicieli środowiska lekarskiego – stwierdzają przedstawiciele NRL.

Prezydium informuje też o tym, że „konieczne jest niezwłoczne ukończenie prac legislacyjnych realizujących postulat wprowadzenia systemu no-fault, w którym w przypadku niepowodzenia leczniczego, do którego doszło nieumyślnie, główny akcent położony zostanie na zadośćuczynieniu roszczeniom odszkodowawczym pacjenta, a nie na ukaraniu personelu medycznego”.

– Minister zdrowia zapowiadał wprowadzenie takiego mechanizmu już ponad rok temu na posiedzeniu Naczelnej Rady Lekarskiej, niestety do chwili obecnej nie zostało to zrealizowane – przypominają przedstawiciele organizacji, wskazując, że „środowisko oczekuje od polityków kategorycznie i bezwarunkowo tworzenia jasnych przepisów z zakresu ochrony zdrowia”.

– Nie ma bowiem zgody na to, aby to urzędnicy państwowi różnego szczebla w trybie komunikatów czy instrukcji ustalali, w jaki sposób lekarze mają wykonywać swój zawód – to jest funkcja zastrzeżona dla ustaw uchwalanych przez parlament i zasad etyki zawodowej ustalanych przez samorząd zawodowy – podkreśla prezydium NRL.

Jeśli chcesz ściągnąć projekt, kliknij w: Projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks karny oraz niektórych innych ustaw.

Przeczytaj także: „Projekt antyaborcyjny – 130 tysięcy podpisów i dożywocie za aborcję”.

 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.