Wojewódzkie Komisje do Spraw Orzekania o Zdarzeniach Medycznych rozpoczęły działalność – cywilizowanie prawa pacjenta do odszkodowania za błędy w terapii

Udostępnij:
Osoby, które uważają, że w trakcie leczenia w szpitalu lekarze postawili błędną diagnozę, zastosowali niewłaściwy lek, terapię lub popełnili inną omyłkę w trakcie leczenia, w wyniku czego doszło do uszkodzenia ciała lub pogorszenia zdrowia, zakażenia albo śmierci pacjenta, mogą zgłosić się do tej komisji, aby uzyskać odszkodowanie.
Zgodnie ze znowelizowaną ustawą „o Prawach Pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta” od początku roku w każdym województwie powinny działać komisje ds. orzekania o zdarzeniach medycznych. Komisja składa się z 16 członków. Połowę stanowią specjaliści z obszaru medycyny, drugą połowę stanowią eksperci w dziedzinie nauk prawnych. 14 członków powołuje wojewoda, po jednym Minister Zdrowia i Rzecznik Praw Pacjenta.
Zadaniem Wojewódzkiej Komisji ds. Orzekania o Zdarzeniach Medycznych jest ustalenie, czy zdarzenie, które spowodowało szkoda majątkową lub niemajątkową, stanowiło zdarzenie medyczne.

Zdarzenie medyczne określone zostało jako następstwo działania niezgodnego z aktualną wiedzą medyczną, w wyniku czego doszło u pacjenta do zakażenia, uszkodzenia ciała, rozstroju zdrowia lub śmierci. Takim działaniem może być
• diagnoza, jeżeli spowodowała ona niewłaściwe leczenie albo opóźniła właściwe leczenie, przyczyniające się do rozwoju choroby
• leczenie niezgodne z aktualną wiedzą medyczną, w tym wykonanie zabiegu operacyjnego, w wyniku którego powstała szkoda
• zastosowanie produktu leczniczego lub wyrobu medycznego .

Komisja rozpoznaje sprawy tylko i wyłącznie odnoszące się do zdarzeń medycznych będących następstwem udzielania świadczeń zdrowotnych w szpitalu na terenie danego województwa, po 1 stycznia 2012 roku.

W przypadku zakażenia, uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia kwota obejmująca wysokość odszkodowania i zadośćuczynienia nie może być wyższa niż 100 tys. zł, w przypadku śmierci maksymalna kwota nie może przekraczać 300 tys. zł.

Odszkodowanie lub zadośćuczynienie wypłacane jest przez ubezpieczyciela szpitala. Jeżeli pacjent nie zgadza się na zaproponowaną przez ubezpieczyciela kwotę, może w przeciągu 7 dni odmówić przyjęcia przedstawionej przez ubezpieczyciela propozycji. Z uwagi na fakt, że nie ma możliwości odwoływania się od decyzji ubezpieczyciela o wysokości odszkodowania, ubieganie się o wyższe świadczenie wymaga wejścia na drogę sądową.
1. Wojewódzka Komisja ds. Orzekania o Zdarzeniach Medycznych – Świętokrzyskie
2. Wojewódzka Komisja ds. Orzekania o Zdarzeniach Medycznych – Mazowieckie
3. Wojewódzka Komisja ds. Orzekania o Zdarzeniach Medycznych – Podlaskie
4. Wojewódzka Komisja ds. Orzekania o Zdarzeniach Medycznych – Warmińsko – Mazurskie
5. Wojewódzka Komisja ds. Orzekania o Zdarzeniach Medycznych – Lubelskie
6. Wojewódzka Komisja ds. Orzekania o Zdarzeniach Medycznych – Łódzkie
7. Wojewódzka Komisja ds. Orzekania o Zdarzeniach Medycznych – Podkarpackie
8. Wojewódzka Komisja ds. Orzekania o Zdarzeniach Medycznych – Lubuskie
9. Wojewódzka Komisja ds. Orzekania o Zdarzeniach Medycznych – Śląskie
10. Wojewódzka Komisja ds. Orzekania o Zdarzeniach Medycznych – Dolnośląskie
11. Wojewódzka Komisja ds. Orzekania o Zdarzeniach Medycznych – Opolskie
12. Wojewódzka Komisja ds. Orzekania o Zdarzeniach Medycznych – Wielkopolskie
13. Wojewódzka Komisja ds. Orzekania o Zdarzeniach Medycznych – Zachodnio-Pomorskie
14. Wojewódzka Komisja ds. Orzekania o Zdarzeniach Medycznych – Kujawsko-pomorskie
15. Wojewódzka Komisja ds. Orzekania o Zdarzeniach Medycznych – Pomorskie
16. Wojewódzka Komisja ds. Orzekania o Zdarzeniach Medycznych – Małopolskie
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.